ΠΑΟΚ: Επιστροφή στο 2000 με την τέταρτη μωβ φανέλα (vid)
Η τέταρτη φανέλα του ΠΑΟΚ για τη νέα αγωνιστική περίοδο παρουσιάστηκε σήμερα στο κοινό της ομάδας και αμέσως το μυαλό πολλών επέστρεψε στις αρχές της δεκαετίας του 2000.
Βάσει των κανονισμών η συγκεκριμένη φανέλα δε πρέπει να έχει αποχρώσεις του μαύρου και του άσπρου, αλλά να είναι ένα εντελώς διαφορετικό χρώμα. Και η επιλογή είναι το μωβ χρώμα.
Our new fourth kit for this season 🟣 #PAOK #Reloaded pic.twitter.com/A0X9axNsMN
— PAOK FC (@PAOK_FC) August 16, 2022
Οι «ασπρόμαυροι» τα προηγούμενα χρόνια επέλεγαν το πορτοκαλί ως χρώμα για την τέταρτη φανέλα τους, αλλά αυτή τη φορά αποφάσισαν να λανσάρουν μια φανέλα μωβ απόχρωσης, χρώμα που έχει δοκιμαστεί και φορεθεί από την ομάδα τις προηγούμενες δεκαετίες.
Συγκεκριμένα τις σεζόν 2000-01, 2001-02 και 2002-03 ο «Δικέφαλος» είχε επιλέξει και πάλι το μωβ για την ενναλακτική επιλογή φανέλας και μάλιστα τη φόρεσε σε αρκετά παιχνίδια, κυρίως απέναντι στον ΟΦΗ, αλλά και στην Ευρώπη σε αναμετρήσεις όπως με την PSV Αϊντχόφεν στην Τούμπα και με την Ουντινέζε στο «Φρίουλι».
Η τελευταία φορά που ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε με μωβ φανέλες ήταν την σεζόν 2012/13, δηλαδή την πρώτη χρονιά του Ιβάν Σαββίδη, στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΟΦΗ, το οποίο είχε λήξει ισόπαλο με 1-1.
Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.