Ηρακλής - Λεβαδειακός 0-1: Με «σπασμένα» φρένα συνεχίζουν στην κορυφή οι φιλοξενούμενοι

ελλαδα

Νικητής στο ντέρμπι κόντρα στον Ηρακλή ήταν ο Λεβαδειακός ο οποίος συνεχίζει ακάθεκτος να οδηγεί την κούρσα στην κορυφή του Νότιου ομίλου της Superleague 2.

Το «τρένο» του Λεβαδειακού δεν σταματάει πουθενά. Οι Βοιωτοί πέρασαν και από την Θεσσαλονίκη επικρατώντας του Ηρακλή με 1-0 και έκαναν έτσι το 6 στα 6 στο φετινό πρωτάθλημα και φυσικά είναι στην κορυφή με 18 βαθμούς, 7 παραπάνω από την ΑΕΛ που ακολουθεί με 11. Ο Γηραιός από την άλλη παρέμεινε στους 5 και βρίσκεται στην 7η θέση του Βορείου ομίλου.

Στα του αγώνα τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου. Αρχικά οι γηπεδούχοι στο 54' δεν κατάφεραν να σκοράρουν από το σημείο του πέναλτι, με την μπάλα στην εκτέλεση του Σίλβα να σταματάει στο δοκάρι του Κροφ. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους «κυανόλευκους», τέσσερα λεπτά αργότερα (58') ο Νίκας με κεφαλιά έκανε το 0-1. Ένα σκορ που έμεινε ως το τέλος με τον Λεβαδειακό να παίρνει την μεγάλη νίκη.

Ηρακλής: Βελλίδης, Χρουσιέλ, Σιούτας, Γκμπενιόν, Βιτλής, Δοϊρανλής, Τόρες (65′ Ελευθεριάδης), Εμπό (73′ Τσουμάνης), Κουντουριώτης (78′ Λύγκας), Σίλβα (65′ Καπίγια), Κούστα.

Λεβαδειακός: Κροφ, Βήχος, Τσάπρας, Μπελμόντε, Ρομό, Νίκας, Μεχία, Πίρινεν, Γιαννιώτας, Λιάγκας, Συμελίδης