Πανσερραϊκός - Απόλλων Πόντου 3-0: Επέστρεψαν στις νίκες με τριάρα τα «λιοντάρια»

Νίκη με τριάρα κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου ο Πανσερραϊκός και +11 από την ΑΕΛ

Ο Πανσερραϊκός επανήλθε στον δρόμο των επιτυχιών επικρατώντας με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου και αύξησε την διαφορά του από την δεύτερη ΑΕΛ στους 11 βαθμούς.

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανσερραϊκό που επιβλήθηκε με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου στις Σέρρες σε αγώνα για την 24η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Superleague 2 και μπήκε ξανά στον δρόμο των επιτυχιών μετά το 0-0 στην έδρα της ΑΕΛ την περασμένη αγωνιστική.

Η ομάδα των Σερρών δυσκολεύτηκε περισσότερο απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ, αφού άργησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Τα «λιοντάρια» χρειάστηκε να φτάσουν στο δεύτερο μέρος του αγώνα και το 47ο λεπτό προκειμένου να σκοράρει ο Στίνα. Ωραία συνεργασία μεταξύ των παικτών της ομάδας των Σερρών, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Στίνα, που βρισκόταν στα όρια της περιοχής και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Πριν καν προλάβει η ομάδα της Θεσσαλονίκης να πάρει μία... ανάσα από το γκολ που δέχθηκε, ήρθε μόλις πέντε λεπτά μετά και το δεύτερο τέρμα του Πανσερραϊκού με τον Κανίς, που έκανε το 2-0. Ο Κολομπίνο έκλεψε την μπάλα, έβγαλε για τον Στίνα στην αριστερή πλευρά, εκείνος έκανε την σέντρα, ο Σαΐντ έκανε ανενόχλητος την κεφαλιά πάσα στον Ιταλό κι εκείνος σκόραρε από τα όρια της περιοχής διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Πανσερραϊκός, όμως, δεν σταμάτησε εκεί. Πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Μπαΐροβιτς στο 73ο λεπτό. Υπέροχη αντεπίθεση για την ομάδα των Σερρών, ο Σοφιανός έκανε την σέντρα και ο Μπαΐροβιτς σκόραρε με κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η νίκη αυτή βοήθησε την ομάδα του Πανσερραϊκού να αυξήσει την διαφορά της από την δεύτερη ΑΕΛ στους έντεκα βαθμούς, μεγαλώνοντας το προβάδισμά της για την κατάκτηση του τίτλου. Ο Απόλλωνας Πόντου έμεινε στην 11η θέση με 22 βαθμούς.

Συνθέσεις αγώνα:

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Δεληγιαννίδης, Λυμπεράκης, Καρασαλίδης (79' Παντεκίδης), Παπάζογλου, Κολομπίνο, Στάικος, Κανίς (65' Σοφιανός), Στίνα (55' Μούργος), Μπαΐροβιτς (79' Μασκανάκης), Σαΐντ (55' Κατσαντώνης).

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Τσαγκαλίδης (55' Γαλεάδης), Αμπούντου, Ντιαλόσι (76' Ζουρνατζάκης), Αμαραντίδης, Μπελεβώνης, Μουμίν, Καλογέρης, Λαμπίρης, Μέτγκενμπεργκ (46' Αραβίδης), Ντοναλντόνι.

15. Απόλλων Λάρισας 1 (21 ματς)

* Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.