Μακεδονικός - Αλμωπός Αριδαίας 1-0: Δραματική νίκη με πέναλτι στο 90+4' (vid)

makedonikos_almopos

Χάρη στο πέναλτι του Τσουκάνη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μακεδονικός επικράτησε με 1-0 του Αλμωπού Αριδαίας και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας του ομίλου του Βορρά της Superleague 2.

Σημαντικό εντός έδρας τρίποντο κατάφερε να πάρει ο Μακεδονικός, ο οποίος «λύγισε» με 1-0 τον Αλμωπό Αριδαίας και έφτασε στην πρώτη του νίκη (στον αγωνιστικό χώρο) στο 2023. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και αν και δεν κατάφεραν να προηγηθούν δεν σταμάτησαν να πιέζουν μέχρι το τέλος. Στο 89' έχασαν σπουδαία διπλή ευκαιρία από κόρνερ, με τον Ασλαμπάλογλου να σταματά δις πάνω στην γραμμή τις προσπάθειες των Σαραντίδη και Τσιλιγγίρη. Στιγμές μετά ωστόσο, ο Σαραντίδης κέρδισε το πέναλτι από τον Ντόκιτς. Ο Τσουκάνης εκτέλεσε, ο πορτιέρε του Αλμωπού απέκρουσε με το πόδι, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο επιθετικός του Μακεδονικού χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.