Superleague 2, Βόρειος Όμιλος: Μεγάλο διπλό για Διαγόρα και Ηρακλή Λάρισας, διακοπή στο Ηρακλής-Απόλλων Λάρισας

Σημαντική νίκη στην έδρα της Βέροιας πέτυχε ο Διαγόρας, την ίδια στιγμή που ο Ηρακλής Λάρισας επικράτησε μέσα στον Μακεδονικό με ανατροπή στην ανατροπή. Πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα του Αλμωπού ο Θεσπρωτός, διακοπή στο παιχνίδι του Ηρακλή με τον Απόλλωνα Λάρισας.

Τα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια της Κυριακής (12/03) ολοκληρώθηκαν στον Βόρειο Όμιλο της Superleague 2, μετά την διακοπή στο Ηρακλής-Απόλλων Λάρισας, έπειτα από τον τραυματισμό πέντε ποδοσφαιριστών των φιλοξενούμενων.

Από εκεί και πέρα, ο Διαγόρας πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη στην έδρα της Βέροιας, ενώ ο Ηρακλής Λάρισας έκανε ανατροπή στην ανατροπή στην έδρα του Μακεδονικού και πήρε βαθμολογική ανάσα. Τέλος, Αλμωπός και Θεσπρωτός μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ηρακλής-Απόλλων Λάρισας 6-0 (διακόπηκε στο 60')

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Απόλλων Λάρισας είναι γνωστά και μέχρι την τελευταία στιγμή ήταν αμφιβόλη η συμμετοχή κόντρα στον Ηρακλή. Εν τέλει, με αποστολή 13 ποδοσφαιριστών, η ομάδα της Λάρισας παρατάχθηκε κόντρα στον «Γηραιό» αλλά το πρώτο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό. Μέσα σε 29 λεπτά (12'-41'), ο Ηρακλής πέτυχε έξι γκολ (!) με τον Αλέξιτς να κάνει χατ-τρικ (12', 34', 36'), ο Γιουμπιτάνα μέτρησε δύο τέρματα (18', 41') και το 6-0 ολοκλήρωσε ο Ματίας Τόμας (29'). Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων Λάρισας βγήκε με δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο και στο 60' είχε τέσσερις τραυματίες με τον διαιτητή να διακόπτει το ματς αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με έξι παίκτες.

Σκόρερ: 12', 34', 36' Αλέξιτς, 18', 41' Γιουμπιτάνα, 29' Τόμας

Ηρακλής (Τσιώλης): Παλαβράκης, Παναγού, Χρουσιέλ (46′ Σιούτας), Κωστούλας, Βιτλής, Σίλβα, Γιουμπιτάνα (46′ Άλβαρεζ), Κουντουριώτης, Πατράλης, Τόμας, Άλεξιτς (46′ Σγούρης).

Απόλλων Λάρισας (Μπίζιος): Οικονομόπουλος, Κοτσιανούλης, Μπαλογιάννης, Αυλωνίτης, Καλούσης, Χαλάτσης, Διβανές, Μπεκιαρίδης, Φουρκιώτης, Νούσιος, Χουμόλι.

hwang

Βέροια-Διαγόρας 0-2

Ένα πολύ σημαντικό διπλό πανηγύρισε ο Διαγόρας Ρόδου στην έδρα της Βέροιας καθώς επικράτησε με 2-0. Το πρώτος μέρος έληξε στο 0-0 δίχως ιδιαίτερες φάσεις, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι, με αποτέλεσμα να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 54ο λεπτό όταν ο Σταμένκοβιτς νίκησε τον Βενετικίδη για το 1-0. Η απάντηση από τους γηπεδούχους δεν ήρθε ποτέ, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Βελιτζέλου να πατήσουν πάνω στην ψυχολογία που είχαν αποκτήσει. Ο Γιανναράκης στο 62' ήταν ο άνθρωπος που με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Σκόρερ: 54' Σταμένκοβιτς, 62' Γιανναράκης

Βέροια (Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Παπαχρήστος, Ντουμάνης (77′ Μουχάλης), Στίκας, Περδίκης, Μπλέτσας, Μπουκουβάλας (77′ λ.τ Ζιώγας), Γιουκούδης, Μπελεβώνης (65′ Ελευθεριάδης), Κασέμι (55′ Ιωάννου), Μπουόλι.

Διαγόρας (Βελιτζέλος): Μπίντσης, Γιανναράκης, Γκοζντάρεβιτς, Τάτσης, Μαγκάκης, Καραμανλής, Τσιαντούλας, Λούκιτς (61′ Παπαϊωάννου), Σταμένκοβιτς, Γκάτα (73′ Παραστατίδης), Μανιάς (73′ Βουργουντζής).

hwang

Μακεδονικός-Ηρακλής Λάρισας 2-3

Ματσάρα με μεγάλο νικητή τον Ηρακλή Λάρισας στην έδρα του Μακεδονικού. Η ομάδα της Λάρισας επικράτησε με 3-2 με ανατροπή από 2-1 και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Ο Κέρι μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Θεσσαλούς αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ανατρέψουν το σκορ με τον Σιατραβάνη στο 10' και το εύστοχο πέναλτι του Τσουκάνη στο 40'. Ο Λούκας Γκαρσία ισοφάρισε στο 62' για να ολοκληρώσει την ανατροπή στην ανατροπή με τον Τασιουλή στο 81', κάνοντας το τελικό 3-2.

Σκόρερ: 10' Σιατραβάνης, 40' (π.) Τσουκάνης - 3' Κέρι, 62' Γκαρσία 81' Τασιουλής

Μακεδονικός (Γ. Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνι, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Γκέντσογλου, Σιατραβάνης, Ζαφειράκης, Σιμόνι.

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Παπαγιάννης, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Γκουγκούδης, Καμπέρης, Χατζής, Μπόζιο (55′ Τασιουλής), Λούκας Γκαρσία, Κέρι, Λίταινας, Κάσας.

hwang

Αλμωπός Αριδαίας-Θεσπρωτός 1-1

Τον βαθμό της ισοπαλίας πήρε στην έδρα του Αλμωπού Αριδαίας πήρε ο Θεσπρωτός, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως μεγάλες στιγμές για τις δύο ομάδες όμως ο Αλμωπός βρήκε γρήγορο γκολ στην επανάληψη, όταν ο Βασίλης Παπαδόπουλος βρήκε δίχτυα στο 53ο λεπτό και αυτό όλα έδειχναν πως θα ήταν το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους. Τελικά, ο Τσιμόπουλος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 83' και οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Σκόρερ: 53' Τσιμόπουλος - 83' (π.) Τσιμόπουλος

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Παρασκευάς, Σουλιώτης, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Κέρθι, Έππας, Ασλαμπάλογλου, Παπαδόπουλος, Ταχματζίδης, Πέττας.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Ντόντης, Γώγος, Ρίζος, Τρομπούκης, Μίγγος, Πανταζέλος, Χατζάκος, Λύγκας, Κωνσταντίνου, Δρίτσας.