Ηρακλής - ΠΑΟΚ Β 1-0: Tρένο με Τσιώλη, νίκη με γκολάρα Γιουμπιτάνα (vids)

Ο Ηρακλής του Σάκη Τσιώλη νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ Β' και πανηγύρισε το τρίτο σερί τρίποντό του, πηγαίνοντας με τον καλύτερο τρόπο στο ντέρμπι με τη Νίκη Βόλου την επόμενη Κυριακή.

Ήθελε τη νίκη για να συνεχίσει το σερί του ο Ηρακλής απέναντι στον ΠΑΟΚ Β' και τα κατάφερε, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Α' Ομίλου της Betsson Super League 2. Το γκολ του Γιουμπιτάνα στο 4' ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά και έδωσε τους τρεις βαθμούς (1-0) στην ομάδα του, η οποία προσπέρασε στην 5η θέση τη Νίκη Βόλου, την οποία και αντιμετωπίζει την επόμενη Κυριακή.

Γκολ με το... καλημέρα

Ο Ηρακλής μπήκε στο ματς πιο αποφασισμένος για τη νίκη και μόλις στο 4' ο Γιουμπιτάνα με απίστευτη γυριστή κεφαλιά, ύστερα από σέντρα από τα αριστερά, έστειλε τη μπάλα στην αντίπαλη αριστερή γωνία ανοίγοντας το σκορ. Αυτό ήταν το 7ο ματς του μεσοεπιθετικού του Γηραιού, ο οποίος είναι βαρόμετρο για την ομάδα του.

Στο 26', έγινε ένα σκληρό τάκλιν του Κωστούλα στον Τασιούρα με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για απευθείας κόκκινη.

Στη συνέχεια, το ημίχρονο θα μπορούσε να κλείσει με ακόμα ένα γκολ. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη, προσπάθησε να απαντήσει και να φέρει το ματς στα ίσια με τον Τασιούρα να πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, τη μπάλα να κοντράρει και εν τέλει να φεύγει κόρνερ περνώντας χιλιοστά από το δεξί δοκάρι.

Στο 40' ο Μπαλωμένος είπε «όχι» σε καταπληκτικό ψαλιδάκι που έγινε, ύστερα από την εκτέλεση φάουλ του Γιουμπιτάνα που κόντρα στο τείχος.Ετσι, το ημίχρονο βρήκε τον Ηρακλή να έχει προβάδισμα στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ηρακλής έδειξε διάθεση να τελειώσει την υπόθεση «νίκη». Στο 63' ο Τότσκα πήγε να αιφνιδιάσει τον Μπαλωμένο ο οποίος απομάκρυνε δύσκολα. Γενικότερα, οι γηπεδούχοι έδειχναν... βολεμένοι με το 1-0 ενώ ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο 74' ο ΠΑΟΚ είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 74' με τον Σμυρλή να πιάνει το πλασέ στην κίνηση αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την ισοφάριση χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να κόψουν τη νικηφόρα πορεία του Ηρακλή. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Τασιούρας.

Αυτή ήταν η 5η νίκη του Σάκη Τσιώλη σε 6 ματς όπου είναι στον πάγκο της ομάδας. Ο Γηραιός, έστω και προσωρινά πέρασε στην 5η θέση με 20 βαθμούς, αφήνοντας 6η την Νίκη Βόλου η οποία αύριο δοκιμάζεται στον Αλμωπό Αριδαίας και την επόμενη εβδομάδα η ομάδα της Θεσσαλονίκης πηγαίνει στον Βόλο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ηρακλής (Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Κωστούλας, Βιτλής, Τότσκα (71′ Κουντουριώτης), Σίλβα, Πατράλης, Γιουμπιτάνα (88΄Κόκκορης), Τόμας, Άλεξιτς (81′ Παπαστεριανός).

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Τσοπούρογλου, Κιτσάκης (32′ Γρόσδης), Μιχαηλίδης, Μορικέλι (81′ Παναγιώτου), Ουεντραόγκο, Γιαξής (81′ Βασιλειάδης), Τασιούρας, Σπυρίδης (46′ Τζίμας), Σπυράκος (63′ Σμυρλής), Μπράντονιτς.