Ηρακλής-Βέροια 1-1: Σημαντικός βαθμός για τους φιλοξενούμενους στη Θεσσαλονίκη

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, Ηρακλής και Βέροια αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 και μοιράστηκαν τον έναν βαθμό της ισοπαλίας.

Με ισοπαλία άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Superleague 2 στον Βόρειο όμιλο, όπου ο Ηρακλής αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στη Βέροια.

Από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο θέμα της κατοχής και της δυναμικότητας. Η Βέροια από την πλευρά της προσπαθούσε να ισορροπήσει το ματς ενώ την ίδια στιγμή, δεν άφηνε τον Ηρακλή να απειλήσει.

Μέχρι το ημίωρο οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποια μεγάλη ευκαιρία αλλά η πίεση της ομάδας της Θεσσαλονίκης απέδωσε καρπούς, όταν ο Γιουπιτάνα εκμεταλλεύτηκε ένα από τα αρκετά λάθη της αμυντικής γραμμή, πλάσαρε τον Παπαδόπουλο, ο όποιος σε πρώτη φάση απέκρουσε το πλασέ αλλά στο ριμπάουντ νικήθηκε από τον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων.

Το πρώτος μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς η Βέροια να βρει απάντηση στο γκολ του Γιουπιτάνα και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0. Με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, όμως, η «Βασίλισσα» βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα.

Στο 48ο λεπτό ο Ιωάννου βρήκε ωραία τον Φασίδης, ο οποίος πάτησε περιοχή και με ιδανικό πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσια για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου 45λεπτου συνοδεύτηκε από λάθη των δύο ομάδων στη μεσαία γραμμή δίχως να υπάρξει η μεγάλη ευκαιρία για να έρθει το γκολ της νίκης για κάποια.

Εν τέλει, στο τελευταίο σφύριγμα της λήξης, Ηρακλής και Βέροια έμειναν στο 1-1 και μοιράστηκαν τον έναν βαθμό της ισοπαλίας.