Ολυμπιακός: Πρώτη ήττα για τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία!

Πρώτη ήττα για Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία, αφού έχασε εκτός έδρας με 2-0 από τη Μπασακσεχίρ!

Η Φενέρ δεν μπόρεσε να επιστρέψει στις νίκες μετά τις διαδοχικές ισοπαλίες με Ρίζεσπορ και Άιντραχτ, μιας και ηττήθηκε 2-0 εκτός έδρας από τη Μπασακσεχίρ. Ηταν η πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, γεγονός που την έφερε στο -3 από την κορυφή της βαθμολογίας. Αντίθετα, για τη γηπεδούχοι ήταν οι πρώτοι βαθμοί στο πρωτάθλημα. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού που παρουσιάστηκε με αλλαγές, είχε τρεις στην άμυνα (Αζίζ, Μιν, Σζαλάι) και τους Πέλκα, Γκουμουσκαγια πίσω από τον φορ Μπερίσα. Ο Ελληνας διεθνής αντικακαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Ρόσι. Το σκορ άνοιξε στο 16′ ο Οκάκα έπειτα από ιδανικό τελείωμα. Η Φενέρ απάντησε και είχε καλές ευκαιρίες με Σάμουελ και Μπερίσα. Ο Πέλκας αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, όμως η Φενέρ δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά. Το 2-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του ματς ο Γκούλμπραντσεν.