Παναθηναϊκός: Η «απόρθητη» Τρίπολη και το μοναδικό μηδενικό του Ιβάν Γιοβάνοβιτς

Η «απόρθητη» Τρίπολη και το μοναδικό μηδενικό του Ιβάν Γιοβάνοβιτς

Η Τρίπολη αποτελεί την μοναδική έδρα που δεν έχει πάρει ούτε βαθμό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με τον Παναθηναϊκό να «αγνοεί» τη νίκη εκεί για κάτι παραπάνω από έξι χρόνια.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει απόψε τον Αστέρα στην Τρίπολη σε μία έδρα που δύσκολευεται πολύ όταν την επισκέπτεται τόσο στην εποχή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς όσο και γενικότερα. Φυσικά αυτό δεν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο στους «πράσινους», αφού οι Αρκάδες είναι μία σκληροτράχηλη ομάδα, που «ταλαιπωρεί» οποιονδήποτε επισκέπετεται το «Θ.Κολοκοτρώνης».

Σ' αυτές τις δύο και πλέον σεζόν που ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς βρίσκεται στον Παναθηναϊκό η έδρα του Αστέρα είναι η μοναδική από την οποία το «τριφύλλι» όχι απλώς δεν έχει κατορθώσει να περάσει, αλλά δεν έχει μπορέσει να συγκεντρώσει ούτε έναν βαθμό στα δύο παιχνίδια που έχει δώσει εκεί. Οι «πράσινοι» ηττήηθκαν εκεί την πρώτη σεζόν του Σέρβου τεχνικού στον πάγκο της ομάδας με 2-1, παρ' ότι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν με 0-1 χάρη στο γκολ του Καρλίτος στο 30ο λεπτό, με τους Αρκάδες όμως να κάνουν τελικά την ανατροπή πριν το ημίχρονο με τα γκολ των Μπαράλες (33' πεν.) και Σονί (45') και να παίρνουν τη νίκη.

Πέρυσι το παιχνίδι κύλησε διαφορετικά. Ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω των δύο κίτρινων καρτών (27' και 33') και της αποβολής που αντίκρισε ο Κουρμπέλης και ο Αστέρας βρήκε το γκολ που του χάρισε τελικά τη νίκη με τον Μπαρτόλο στο 80ο λεπτό.

Η μοναδική άλλη έδρα που ο Παναθηναϊκός δεν έχει μπορέσει να κερδίσει στα χρόνια που βρίσκεται ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον πάγκο του είναι η ΑΕΚ, έχοντας παίξει τόσο στο ΟΑΚΑ (την πρώτη σεζόν) όσο και στην «OPAP Arena (πέρυσι), αφού στα τέσσερα παιχνίδια που έχει δώσει εκεί μετρά δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.

ruben_perez_klein_asteras

Όπως προείπαμε, όμως, η δυσκολία των «πρασίνων» στην Τρίπολη δεν... γεννήθηκε όταν ξεκίνησε η θητεία του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον πάγκο της ομάδας. Το «τριφύλλι» έχει να φύγει με το... ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια του από την πρωτεύουσα της Αρκαδίας από τις 18 Φλεβάρη του 2017, σε επίπεδο πρωταθλήματος πάντα, γιατί υπήρξε και μία νίκη για το θεσμό του Novibet Κυπέλλου Ελλάδος, ένα μήνα μετά.

Τότε είχε επικράτησει με σκορ 5-0 στην Τρίπολη, ο Μαρίνος Ουζουνίδης ήταν προπονητής της ομάδας και σκόρερ για εκείνη ήταν οι Κλωναρίδης, Μπεργκ, Μολέδο, Εμποκού και Μπουμάλ.

Έκτοτε ο Παναθηναϊκός έχει δώσει στην έδρα του Αστέρα επτά παιχνίδια για την Superleague και δεν έχει γευτεί την χαρά της νίκης. Μάλιστα έχει χάσει τα τέσσερα απ' αυτά ενώ στα άλλα τρία έχει αναδειχθεί ισόπαλος με τους Αρκάδες.

Τα παιχνίδια του Παναθηναϊκού στην Τρίπολη από το τελευταίο διπλό:

• Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 1-0 (σεζόν 2017-2018
  • Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 1-1 (σεζόν 2018-2019)
  • Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 1-1 (σεζόν 2019-2020)
  • Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 1-0 (σεζόν 2020-2021)
  • Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 2-2 (σεζόν 2020-2021)
  • Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 2-1 (σεζόν 2021-2022)
  • Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 1-0 (σεζόν 2022-2023)

Δηλαδή από τους διαθέσιμους 21 βαθμούς, έχει πάρει μόλις τρεις, ήτοι το 14% αυτών (!!). Η επίδοση αυτή είναι κάκιστη για μία ομάδα του επιπέδου του «τριφυλλιού», έστω κι αν αυτό το διάστημα εμπεριέχει και μία δύσκολη περίοδος αγωνιστικά για κείνο, αφού ο Αστέρας είναι μία από τις ομάδες που βρίσκονται στην κατηγορία μετά τους «Big-5» της Superleague και άρα εκείνοι πρέπει να τις κερδίζουν, όταν θέλουν να έχουν βλέψεις για κάτι παραπάνω.

Ακόμη, ο «κακός δαίμονας» του Παναθηναικού, Αστέρας έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια εναντίον του στην Τρίπολη έχοντας 1,3 γκολ ανά ματς ενώ ο Παναθηναϊκός έχει πετύχει μόλις πέντε τέρματα, σκοράροντας μόλις στα τέσσερα εξ' αυτών και μετρώντας μόλις 0,7 γκολ ανά παιχνίδι στην συγκεκριμένη έδρα.

Κάπως έτσι, η «αρμάδα» του Ιβάν Γιοβάνοβιτς καλείται να συνέλθει από την εντός έδρας ήττα απέναντι στην ΑΕΚ την περασμένη Δευτέρα (25/09) φεύγοντας για πρώτη φορά με το διπλό από το «Θ.Κολοκοτρώνης» μετά από μία εξαετία και συλλέγοντας για πρώτη φορά βαθμούς στην Τρίπολη στην εποχή του Σέρβου τεχνικού, στην οποία βέβαια ο Παναθηναϊκός μας έχει συνηθίσει να... σπάει κακές παραδόσεις και να σταματάει αρνητικά ρεκόρ.