Χριστοδουλόπουλος: Το ρεκόρ του Άρη που κατέρριψε με το γκολ του και η κακή παράδοση που έσπασε

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία του Άρη με το τέρμα που σημείωσε στο χθεσινό παιχνίδι με τον Παναιτωλικό ενώ σταμάτησε και μία αρνητική παράδοση που έτρεχε για τους «κίτρινους».

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ήταν εκείνος που με δικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στην χθεσινή επικράτηση του Άρη επί του Παναιτωλικού στο «Κλεάνθης Βικελίδης» σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague.

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι στην θέση του Μενέντες στο 76ο λεπτό και σκόραρε εννέα λεπτά αργότερα. Αυτό το τέρμα δεν το έκανε μονάχα τον μοναδικό ποδοσφαιριστή που έχει σκοράρει με την φανέλα και των πέντε μεγάλων ομάδων του ελληνικού πρωταθλήματος, αλλά και τον γηραιότερο σκόρερ στην ιστορία του Άρη.

Το ρεκόρ κατείχε ο Ρονάλντο Γκιάρο, ο οποίος είχε σκοράρει σε ηλικία 36 ετών και 214 ημερών, όμως ο Λάζαρος χθες που σημείωσε γκολ το έκανε σε ηλικία 36 ετών και 311 ημερών.

Επίσης με το τέρμα αυτό ο Χριστοδουλόπουλος έγινε ο πρώτος Έλληνας παίκτης που σκοράρει για λογιαρασμό του Άρη μετά από κάτι λιγότερο από δύο χρόνια, όταν ο Δημήτρης Μάνος είχε σκοράρει απέναντι στον Ολυμπιακό στα Play-offs στις 5 Μαΐου του 2021.