Σαουθάμπτον - Άστον Βίλα 0-1: Διπλό και βλέπει... Ευρώπη! (vid)

Η Αστον Βίλα πήρε μεγάλο διπλό στο Σεντ Μέρις, επικράτησε 1-0 της Σαουθάμπτον και πλησίασε την πεντάδα της Premier League.

H Άστον Βίλα πέρασε από το Σεντ Μέρις, επικράτησε 1-0 της Σαουθάμπτον και πλησίασε ξανά τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Οι «Άγιοι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά οι «Βίλανς» είχαν ουσία και μείωσαν στο -3 από την πεντάδα, ενώ έχουν και δυο ματς λιγότερα. Οι γηπεδούχοι είχαν οκτώ σουτ στο α' μέρος, αλλά στο 41' ο Μπάρκλεϊ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης έπειτα από υπέροχη ασίστ του Γκρίλις. Η Σαουθάμπτον είχε τον έλεγχο και στην επανάληψη, πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έβαλε πολύ δύσκολα στη Βίλα. Στο 85' Ανταμς, Στίβενς και Μπέντναρεκ δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν, ενώ στις καθυστερήσεις το γκολ του Ινγκς ακυρώθηκε για... χιλιοστά!