Καβάνι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Το πρώτο γκολ του «Matador» (vid)

Ο Έντινσον Καβάνι άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, νικώντας τον Πίκφορντ από την ασίστ του Φερνάντες και γράφοντας το τελικό 1-3 στις καθυστερήσεις κόντρα στην Έβερτον.

Οι συμμετοχές του ως τώρα με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μεταβίας συμπλήρωναν 90λεπτο αν κάποιος έκανε την πρόσθεση. Τέσσερα ματς ως αλλαγή, 89 αγωνιστικά λεπτά, μόλις τρία σουτ και λιγοστές πρώτης τάξεως ευκαιρίες για τον Έντινσον Καβάνι, ώστε να αποδείξει την αξία του και φυσικά να ανοίξει λογαριασμό. Στην 5η του, όμως, όπου και πάλι πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 82’, η στιγμή επιτέλους έφτασε για τον «Matador».

Κόντρα στην Έβερτον, ο 33χρονος στράικερ ήταν εκείνος που «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, βρίσκοντας δίχτυα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, σε αντεπίθεση που ξεκίνησε ο Χάρι Μαγκουάιρ και με ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες, που θυσίασε το χατ-τρικ για να σερβίρει το πρώτο γκολ του Καβάνι με τους Κόκκινους Διαβόλους.