Α' Εθνική Γυναικών: Στον ΠΑΟΚ το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Με δύο τέρματα της Βαρδαλή κι ένα της Μήτκου, ο πρωταθλητής Ελλάδας ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 3-0 εκτός έδρας του Άρη, για την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Α' Εθνικής Γυναικών.

Ντέρμπι Θεσσαλονίκης στην Women’s Football League με τον πρωτοπόρο και αήττητο στον 1ο όμιλο ΠΑΟΚ να επικρατεί με το εμφατικό 3-0 στην έδρα του Άρη, στο γήπεδο του Αγίου Βασιλείου, που βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πρωταγωνίστριες για τις «ασπρόμαυρες» οι Θωμαή Βαρδαλή που σκόραρε δις και Μαρία Μήτκου που άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα γυναικών του ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχες αμύνθηκαν καλά κρατώντας ανέπαφη την εστία τους. Στο δεύτερο μέρος, λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, η Μήτκου σε κενή εστία έκανε το 1-0 για την ομάδα της.

Η αρχηγός Θωμάη Βαρδαλή τρία λεπτά αργότερα (66') με εξαιρετική λόμπα ανέβασε τη διαφορά τερμάτων (0-2). Ενώ η διεθνής άσος διαμόρφωσε και το τελικό 0-3 για την ομάδα της λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα.

Οι πρωταθλήτριες διατήρησαν έτσι το αήττητο σερί τους.