Ligue 1: Έχασε την ευκαιρία να περάσει την Παρί η Λοριάν, ανέβηκε στην τριάδα η Λανς

Βασίλης Μπαλατσός

Η Λοριάν έμεινε στην «λευκή» ισοπαλία (0-0) με τη Ρεμς, η οποία τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες και δεν κατάφερε να περάσει μόνη πρώτη στην κορυφή. Νίκησε την Μονπελιέ και μπήκε στην τριάδα η Λανς.

H Λοριάν έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προσπεράσει, προς το παρόν τουλάχιστον, την Παρί Σεν Ζερμέν και να ανέβει μόνη πρώτη στην κορυφή της Ligue 1. Οι Merlus έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία (0-0) με τη Ρεμς, εντός έδρας και έπιασαν τους πρωταθλητές Γαλλίας στους 26 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για ένα ημίχρονο με αριθμητικό πλεονέκτημα για ένα ημίχρονο μετά την αποβολή του Λοπί με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 46'. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον βαθμό μέχρι τέλους, αν και ολοκλήρωσαν το ματς με εννέα παίκτες μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα του Αγκμπαντού στο 90+1'.

Στο έτερο ματς της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γαλλίας η Λανς νίκησε με 1-0 εντός έδρας τη Μονπελιέ, προσπέρασε για ένα βαθμό τη Μαρσέιγ (24-23), η οποία έχει αύριο (16/10, 21:45) το ντέρμπι με την Παρί Σεν Ζερμέν και ανέβηκε στην τρίτη θέση. To ματς έκρινε στο 68' ο σκόρερ Γουέσλι Σάιντ με σουτ από το όριο της περιοχής.