Βαγιαδολίδ – Βαλένθια 0-1: Βαθιά ανάσα με γκολάρα του Σολέρ (vid)

Με ένα εξαιρετικό γκολ του Κάρλος Σολέρ, η Βαλένθια πανηγύρισε νίκη (1-0 εκτός έδρας την Βαγιαδολίδ) μετά από δύο μήνες και απομακρύνθηκε τρεις βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού της La Liga.

Είχε... ξεχάσει πότε νίκησε τελευταία φορά! Μετά το 4-1 επί της Ρεάλ Μαδρίτης στις 8 Νοεμβρίου, η Βαλένθια δεν είχε πανηγυρίσει ξανά νίκη, με αποτέλεσμα να πέσει μέχρι και την ζώνη του υποβιβασμού της La Liga.

Η ομάδα του Χάβι Γκράθια, μετά από εφτά διαδοχικά ματς χωρίς «τρίποντο» (τέσσερις ισοπαλίες – τρεις ήττες), πήρε μια βαθιά ανάσα στο Βαγιαδολίδ, νίκησε την ομώνυμη ομάδα (1-0) και απομακρύνθηκε τρεις βαθμούς από την τελευταία τριάδα.

Ο Κάρλος Σολέρ, απόλυτο σημείο αναφοράς των Νυχτερίδων τη φετινή περίοδο, πέτυχε με «οβίδα» το έκτο φετινό του γκολ (76'), κρίνοντας ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι. Χαμός στο φινάλε, όπου ακυρώθηκε γκολ της Βαλένθια με τον Μάνου Βαγιέχο μέσω VAR (για οφσάιντ) ενώ, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σέρτζι Γκουαρδιόλα έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι.

Η Βαλένθια είναι πλέον 13η, ενώ η Βαγιαδολίδ έπεσε στην 16η θέση, δύο βαθμούς πάνω από την τελευταία τριάδα.