Βαγιαδολίδ – Βιγιαρεάλ 1-1: Ξύλο, γκρίνια και ισοπαλία (vid)

Το VAR κατακύρωσε ορθά το γκολ με το οποίο οι φιλοξενούμενοι απέφυγαν την ήττα. Πρώτα λεπτά του Χατέμπ μπεν Αρφά.

Μέτριο ματς, λίγες αξιόλογες φάσεις, αρκετές κλωτσιές και πολλή γκρίνια. Εντέλει, Βαγιαδολίδ και Βιγιαρεάλ έμειναν στο 1-1 (15' Ρουμπέν Αλκαράθ – 54' Ζεράρ Μορένο), σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα απ' όσους το παρακολούθησαν.

Πέραν των γκολ (αυτό της Βιγιαρεάλ ακυρώθηκε αρχικά από τον διαιτητή, αλλά κατακυρώθηκε από το VAR) και των δύο σπουδαίων ευκαιριών που είχαν για τους γηπεδούχους οι Σάντρο και Σαλίσου, άξιο αναφοράς και το ντεμπούτο του Χατέμ μπεν Αρφά με την Βαγιαδολίδ, έστω και αν ο Γάλλος δεν έδειξε κάτι ιδιαίτερο στα περίπου 15 λεπτά που αγωνίστηκε.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Βαγιαδολίδ παραμένει σε απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού (+8 βαθμοί), ενώ η Βιγιαρεάλ βρίσκεται σταθερά σε... τροχιά πρώτης εξάδας, έστω και οριακά έξω από αυτή.