Βιγιαρεάλ - Σοσιεδάδ 2-0: Το Υποβρύχιο τορπίλισε τους Βάσκους και κυνηγάει την τετράδα

Νίκος Κικίδης

Τα γκολ των Παρέχο και Τζάκσον στο τελευταίο μέρος του αγώνα έκαναν τη διαφορά για τη Βιγιαρεάλ που επιβλήθηκε 2-0 της Σοσιεδάδ και πλησίασε στο -3 από την πρώτη τετράδα.

Μπρος τις μηχανές για την πρώτη τετράδα έβαλε η Βιγιαρεάλ! Το σύνολο του Σετιέν επιβλήθηκε με 2-0 χάρη σε γκολ στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης και πλησίασε τους τέταρτους Βάσκους στους τρεις βαθμούς. Σε έναν αγώνα με πολλές ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες, το Κίτρινο Υποβρύχιο τελικά έκανε τη ζημιά με το εύστοχο πέναλτι του Παρέχο στο 78΄, με τον Τζάκσον να σφραγίζει τη νίκη των γηπεδούχων τρία λεπτά αργότερα. Στις καθυστερήσεις πάντως ο Σενεγαλέζος μέσος αποβλήθηκε, κηλιδώνοντας μια κατά τα άλλα σπουδαία και κρίσιμη νίκη της ομάδας του.