Μπαρτσελόνα - Έλτσε: Oι φιλοξενούμενοι σκόραραν στη Βαρκελώνη μετά από 43 χρόνια (vid)

Βασίλης Μπαλατσός

Η Έλτσε σκόραρε μέσα στο «Καμπ Νόου» μετά από 43 χρόνια και μάλιστα με δυο γκολ σε ενάμιση λεπτό ισοφάρισε τον αγώνα με τη Μπαρτσελόνα.

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε να προηγείται στο «Καμπ Νόου» με 2-0, όμως η Έλτσε με δυο τέρματα σε 93 δευτερόλεπτα έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 62' ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ τροφοδότησε τον Τέτε Μορέντε, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Τερ Στέγκεν. Στο 63' ο σκόρερ, Μορέντε έγινε δημιουργός, καθώς έβγαλε τη σέντρα και ο Πέρε Μίλα με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Η Έλτσε είχε να σκοράρει από το 1978 μέσα στην έδρα της «Μπάρτσα» και μετά από 43 χρόνια σκόραρε δύο γκολ σε ενάμιση λεπτό. Μέχρι και το γκολ του Μορέντε οι Καταλανοί είχαν επιμέρους σκορ 28-0!