Λεβερκούζεν - Στουτγκάρδη 3-2: Με λυτρωτή Τα πήρε το θρίλερ και μαζί το εισιτήρια για τα ημιτελικά!

Νίκος Κικίδης
Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν τα... χρειάστηκε κόντρα στη Στουτγκάρδη, βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, αλλά με λυτρωτή Τα στο 90΄πήρε τη νίκη 3-2 και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Το «τρένο» της Λεβερκούζεν έχει βάλει πλώρη και για το Κύπελλο Γερμανίας! Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ δυο φορές απέναντι στην αξιόμαχη Στουτγκάρδη, οι Ασπιρίνες έβγαλαν ψυχή και με γκολ του Τα στις καθυστερήσεις επικράτησαν 3-2 για να βρεθούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Σουηβοί προηγήθηκαν με τον Αντόν στο 11΄για να διαμορφώσουν το σκορ ημιχρόνου, όμως το β΄μέρος μετατράπηκε σε... θρίλερ. Αρχικά ο Άντριχ με τρομερό curler ισοφάρισε στο 50΄, προτού η Στουργκάρδη πάρει ξανά το προβάδισμα με το Φούριχ στο 58΄.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Αντλί έφερε ξανά το ματς σε ισορροπία και τη λύση τελικά έδωσε στο 90΄η κεφαλιά του Τα για την ανατροπή και την πρόκριση της Λεβερκούζεν στα ημιτελικά του Κυπέλλου.