Κύπελλο Γερμανίας: Πρόκριση στο 90+5΄για Στουτγκάρδη παρά το αυτογκόλ Μαυροπάνου

Νίκος Κικίδης

Το αυτογκόλ του Μαυροπάνου από τα 48 μέτρα δυσκόλεψε τη... ζωή της Στουτγκάρδης, η οποία ωστόσο λύγισε με ανατροπή στο 90+5΄την Πάντερνμπορν (2-1) και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου.

Πρόκριση με ανατροπή για τη Στουτγκάρδη, η οποία με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο συνήλθε από το απίθανο αυτογκόλ του Ντίνου Μαυροπάνου και λύγισε με 2-1 την Πάντερμπορν της δεύτερης κατηγορίας για να σφραγίσει το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Γερμανίας.

Το ξεκίνημα βέβαια μόνο υποσχόμενο δεν ήταν για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 3΄ο Έλληνας στόπερ έκανε απρόσεκτο γύρισμα προς την εστία... απόντος τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του από τα 48 μέτρα!

Η Στουτγκάρδη ωστόσο δεν έχασε την πίστη της και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ μέσα σε εννιά λεπτά. Αρχικά στο 86΄ο άλλοτε επιθετικός του Ολυμπιακού, Ζιλ Ντίας, ισοφάρισε σε 1-1, προτού ο Γκιρασί ολοκληρώσει το comeback στο 90+5΄για να στείλει την Στουτγκάρδη στα προημιτελικά του Κυπέλλου.