Αταλάντα - Ντόρτμουντ 1-1

Με γκολ του Σμέλτσερ στο 83’ η Ντόρτμουντ ισοφάρισε την Αταλάντα (1-1) και πήρε την πρόκριση. Πέρασαν Μαρσέιγ, Ζάλτσμπουργκ, Μπιλμπάο.

Τα νέα παιχνίδια της Novomatic, με εντυπωσιακά γραφικά και δυνατό ήχο, μόλις έφτασαν στην Sportingbet.gr! (21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις

Η Ντόρτμουντ δεν έκανε καλή εμφάνιση, όμως κατάφερε να φύγει με ισοπαλία από την Ιταλία και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση, μένοντας παράλληλα αήττητη με τον Στέγκερ στον πάγκο. Η Αταλάντα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μόλις στο 11’ με τον Τολόι και σκορ πρόκρισης, καθώς είχε ηττηθεί με 3-2 στην Γερμανία. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν με τύχη στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 1-0 και ένα λάθος του Μπερίσα έδωσε τη δυνατότητα στον Σμέλτσερ να κάνει το τελικό 1-1 και να δώσει την πρόκριση στους Βεστφαλούς.

Η Μαρσέιγ ταξίδεψε στην Πορτογαλία, έχοντας ως προίκα το 3-0 του πρώτου αγώνα και το μυαλό στο μεγάλο ντέρμπι με την Παρί που έρχεται. Έτσι, ο Γκαρσία έκανε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, αλλά οι Μασσαλοί πήραν την πρόκριση παρά την ήττα με 1-0. Οι γηπεδούχοι το κυνήγησαν μέχρι το τέλος, με τον Όρτα να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο 31’.

Χάθηκε μία ζωή στο Μπιλμπάο
Καμία σημασία δεν έχει πραγματικά ούτε ότι πήρε το διπλό (1-2) η Σπαρτάκ, ούτε ότι προκρίθηκε η Αθλέτικ. Η απώλεια μίας ζωής έξω από το «Σαν Μαμές», ενός αστυνομικού σε επεισόδια με Ρώσους οπαδούς, ήταν η τραγική κατάληξη της βραδιάς στο Μπιλμπάο. Στο αγωνιστικό κομμάτι, παρά τη νίκη των Μοσχοβιτών (44' Λουίζ Αντριάνο, 85' Μελγαρέχο), οι Βάσκοι που ισοφάρισαν με τον Ετσέιτα (57'), είχαν κλειδώσει το εισιτήριο με το 1-3 εκτός έδρας, αν και στο φινάλε τα... χρειάστηκαν.

Απέκλεισε την Σοσιεδάδ η Σάλτσμπουργκ
Υστερα από ένα δυνατό πρώτο ματς στην Χώρα των Βάσκων, στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 2-2, η Σάλτσμπουργκ πήρε στις λεπτομέρειες τη μάχη κόντρα στην Σοσιεδάδ (2-1) και θα παίξει στους «16» του θεσμού. Οι Αυστριακοί άνοιξαν το σκορ στο 10' με τον Νταμπούρ και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 28' με τον Ραούλ Νάβας, ο οποίος όμως αποβλήθηκε στο 71'. Τρία λεπτά αργότερα από τη βούλα του πέναλτι ο Βάλον Μπερίσα έκανε το 2-1 για την Σάλτσμπουργκ που πήρε με αυτό το σκορ την πρόκριση.