Europa League: Πρώτες και καλύτερες Λίβερπουλ και Λεβερκούζεν, ζωντανός για Conference ο Άρης Λεμεσού

Νίκος Κικίδης
Λίβερπουλ

Με νίκες συνέχισαν Λίβερπουλ και Λεβερκούζεν που επικράτησαν των Λίντσερ και Χάκεν αντίστοιχα για να κλειδώσουν την πρωτιά στον όμιλο. Παίζει τα ρέστα του για το Conference ο Άρης Λεμεσού.

3ος όμιλος

Πολύτιμο βαθμό για να διατηρήσει ζωντανό το όνειρο της Ευρώπης απέσπασε στη Σκωτία ο Άρης Λεμεσού, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Ρέιντζερς και την τελευταία αγωνιστική παίζει «τελικό» στην Κύπρο απέναντι στην Σπάρτα Πράγας για το εισιτήριο που οδηγεί στο Conference League. Οι Κύπριοι προηγήθηκαν στο 28΄με τον Μπαμπίκα, προτού η Ρέιντζερς ισοφαρίσει με σκόρερ τον ΜακΚόσλαντ στο 49΄για το τελικό 1-1. Πλέον ο Άρης Λεμεσού προετοιμάζεται για την τελευταία αγωνιστική, αναζητώντας μόνο νίκη απέναντι στην Σπάρτα, η οποία νωρίτερα επικράτησε 1-0 επί της Μπέτις.

5ος όμιλος

Ξεκούραστη τεσσάρα και πρωτιά στον όμιλο για τη Λίβερπουλ! Με τον Τσιμίκα να να ξεκινάει στο βασικό σχήμα και να αγγίζει το πρώτο του γκολ ως Red με τρομερή οβίδα στο δοκάρι, οι Άγγλοι έστησαν πάρτι απέναντι στην Λίντσερ την οποία διέλυσαν με 4-0. Ο Λουίς Ντίας άνοιξε το σκορ στο 12΄, με τον Χάκπο να γράφει το 2-0 τρία λεπτά αργότερα. Στο 51΄ο Σαλάχ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, το οποίο ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Χάκπο.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Τουλούζ κράτησε στο μηδέν (0-0) την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και διατήρησε το προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League. Παρά το βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι δυο ομάδες ήταν προσεκτικές και δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τους Γάλλους να έχουν ωστόσο το πάνω χέρι για το δεύτερο εισιτήριο.

7ος όμιλος

Μεγάλη γκέλα για τη Ρόμα, η οποία έμεινε στο 1-1 απέναντι στη Σερβέτ και επέτρεψε στην Σλάβια Πράγας να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας. Παρά το προβάδισμα των Ρωμαίων με τον Λουκάκου στο 21΄, οι Ελβετοί ισοφάρισαν στο 51΄με τον Μπεντία και απέσπασαν τον βαθμό.

Την ίδια ώρα η Σλάβια έπαιρνε μεγάλο διπλό με 3-2 επί της Σέριφ του Αποστολάκη (βασικός) για να πάρει τα ηνία του ομίλου, μια στροφή πριν από το φινάλε. Οι Τσέχοι απέκτησαν το προβάδισμα στο 21΄ με το Τζουρέκα, προτού οι γηπεδούχοι φέρουν τούμπα το ματς με υπογραφές των Τοβάρ (45΄) και Εμπέκελι (56΄). Παρόλα αυτά με γκολ των Ζαφείρη (78΄) Τιζάνι στο 90+5΄οι Τσέχοι πήραν το πολύτιμο τρίποντο.

8ος όμιλος

Απόλυτη συνεχίζει η Λεβερκούζεν, η οποία επικράτησε 2-0 επί της Χάκεν και κλείδωσε την πρωτιά. Ο Μπονιφάς άνοιξε το σκορ για τους Γερμανούς στο 14΄, προτού ο Σικ σφραγίσει το τρίποντο στο 74΄.

Μάχη μέχρι τελικής πτώσης στη Νορβηγία, εκεί όπου Μόλντε και Καραμπάγκ έμειναν στο 2-2 και θα παίξουν την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12΄ με τον Ζουνίνιο, όμως οι Νορβηγοί έφεραν τούμπα το ματς μέσα σε πέντε λεπτά χάρη σε διπλό χτύπημα του Έρικσεν (82΄, 87΄). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν παρέδωσαν πνεύμα και ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Μουσταφαζάντα για να παραμείνουν ισόβαθμοι με την αντίπαλό τους.

Χάκεν - Λεβερκούζεν 0-2
Μόλντε - Καραμπάγκ 2-2