Πέλκας - Φενέρμπαχτσε: Σκόραρε κόντρα στη Σλάβια, πρώτο γκολ στο Conference League (vid)

Κωνσταντίνος Κωλαΐτης

Ο Δημήτρης Πέλκας άνοιξε λογαριασμό στο Conference League σημειώνοντας το γκολ της ισοφάρισης για τη Φενέρμπαχτσε κόντρα στη Σλάβια Πράγας.

Ξεκίνησε βασικός και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ευκαιρία ο Δημήτρης Πέλκας. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός βρήκε δίχτυα για τη Φενέρμπαχτσε στο ματς κόντρα στη Σλάβια Πράγας, ισοφαρίζοντας στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης σε 1-1 με ωραίο γυριστό πλασέ έπειτα από την ασίστ του Καντίογλου.

Το γκολ του Πέλκα, ωστόσο, δεν είχε αντίκρισμα, αφού μέσα στα έξι επόμενα λεπτά οι Τσέχοι σκόραραν δύο φορές με Ντόρλεϊ και Λινγκρ και πήραν εκ νέου το προβάδισμα (1-3).

Αυτή ήταν, πάντως, η πρώτη φορά που ο 29χρονος διεθνής σκοράρει στο νεοσύστατο Conference League, με το πρώτο του ευρωπαϊκό γκολ έπειτα από εκείνο που πέτυχε με τη φανέλα του ΠΑΟΚ κόντρα στην Κράσνονταρ το καλοκαίρι του 2020.