ΠΑΟΚ: Ηττα στο ντέρμπι για την Κοπεγχάγη!

Νέα ήττα για την Κοπεγχάγη, αυτή τη φορά στο ντέρμπι του πρωταθλήματος με 2-1 από τη Μπρόντμπι.

Επηρεασμένη από την ήττα από τον ΠΑΟΚ και με τεράστια κενά στον άξονα, η Κοπεγχάγη ηττήθηκε 2-1 στο ντέρμπι της Δανίας. Οι απουσίες των Ζέκα, Φαλκ έπαιξαν σημαντικό ρόλο, μιας και η εικόνα της ομάδας ήταν απογοητευτική. Πλέον, η αντίπαλος του «Δικεφάλου» βρίσκεται στο -3 από την κορυφή, αλλά με ματς περισσότερο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο 23ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Λάθος στο κέντρο, εξαιρετική αντεπίθεση και ο Φρέντρουπ άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, αλλά ο Γκραμπάρα σε δυο περιπτώσεις κράτησε την ομάδα του στο «κόλπο».

Η Κοπεγχάγη μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και είδε τον Στάγκε να σκοράρει στο 48'. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από VAR! Η Μπρόντμπι απάντησε και στο 58' ο Μάχσο πέτυχε το 2-0. Η Κοπεγχάγη μπήκε στο ματς στο 64' με τον Βίντ, όμως, δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά και να ισοφαρίσει.