Αυστρία - Βόρεια Μακεδονία: Με Γκρέγκοριτς η Αυστρία για την πρώτη νίκη σε Euro (vid)

Ο Μίκαελ Γκρέκοριτς πέρασε στο 58' στον αγωνιστικό χώρο και σκόραρε στο 78' για το 2-1 της Αυστρίας επί της Βόρειας Μακεδονίας, αφιέρωνοντας (όπως και ο Λάινερ) το γκολ στον Κρίστιαν Έρικσεν.

Η Αυστρία αντιμετώπισε το απόγευμα της Κυριακής (13/6) τη Βόρεια Μακεδονία στην «Arena Națională» του Βουκουρεστίου για την πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Euro και άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Στέφαν Λάινερ, ενώ η εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας ισοφάρισε στο 28ο λεπτό με τον Γκόραν Πάντεφ.

Οι Αυστριακοί πήραν όμως και πάλι το προβάδισμα. Στο 78ο λεπτό ο Ντάβιντ Αλάμπα έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μίκαελ Γκρέγκοριτς - πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 58ο στη θέση του Μπάουμγκαρτνερ - πρόλαβε τον Στόλε Ντιμιτριέφσκι για το 2-1 ενώ αφιέρωσε το γκολ (όπως και ο Λάινερ) στον Κρίστιαν Έρικσεν: