Πρόκριση στην παράταση για την Μπέτις, στους «8» Βιγιαρεάλ και Λεβάντε (vids)

Σε ένα ματς που διεξήχθη μέσα σε πυκνή ομίχλη, η Μπέτις νίκησε με ανατροπή και στην παράταση την Ρεάλ Σοσιεδάδ (3-1) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, όπως και η Βιγιαρεάλ με την Λεβάντε.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ θα διεκδικήσει το περυσινό Κύπελλο Ισπανίας στον τελικό με την Αθλέτικ Μπιλμπάο που θα διεξαχθεί... φέτος, αλλά αποχαιρέτησε το όνειρο της διεκδίκησης και του φετινού, αφού η Μπέτις την σταμάτησε στους «16», σε ένα επεισοδιακό ματς με ανατροπή, παράταση, δύο αποβολές και ομίχλη (3-1).

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν και έδειχναν να έχουν τον έλεγχο, αλλά οι αποβολές των Ασιέρ Ιγαραμέντι (48') και Αντόνιο Σανάμπρια (79') εκατέρωθεν έδωσαν... τρελό ρυθμό στο φινάλε του αγώνα, οι Ανδαλουσιανοί ισοφάρισαν και, στο έξτρα ημίωρο, ήταν πολύ πιο αποφασιστικοί και αποτελεσματικοί.

Εκτός από την Μπέτις, το εισιτήριο για την οκτάδα έκλεισαν δύο ομάδες από το Λεβάντε. Η ομώνυμη ομάδα πέτυχε πειστική εκτός έδρας νίκη επί της Βαγιαδολίδ (4-2), ενώ η Βιγιαρεάλ λύγισε πιο δύσκολα την επίσης γηπεδούχο Τζιρόνα, ομάδα δεύτερης κατηγορίας (1-0).