Μίλαν – Ζάλτσμπουργκ 4-0: Με τρομερό Ζιρού στους «16»

Ο Ζιρού πέτυχε δυο γκολ, μοίρασε ισάριθμα και η Μίλαν διέλυσε με 4-0 τη Ζάλτσμπουργκ. Οι Ροσονέρι στους «16» του Champions League έπειτα από οκτώ χρόνια.

Στο Ζάγκρεμπ έκανε το μεγάλο βήμα και στο Μιλάνο το ολοκλήρωσε! Η Μίλαν διέλυσε τη Ζάλτσμπουργκ με 4-0 και ακολούθησε την Τσέλσι στη φάση των «16» του Champions League. Τρομερός Ζιρού με δυο γκολ και ασίστ. H Mίλαν μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε με το... καλησπέρα τη Ζάλτσμπουργκ και στο 3ο λεπτό πλησίασε το γκολ, αλλά το σουτ του Ερναντές βρήκε το δοκάρι.

Οι Ροσονέρι συνέχισαν την πίεση και στο 14ο λεπτό ήρθε το γκολ με τον Ολιβιέ Ζιρού. Ηταν το 3ο γκολ του Γάλλου, ο οποίος με υπέροχη κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ.

Η Ζάλτσμπουργκ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 17' είχε καλή ευκαιρία με τον Αντάμου. Εξαιρετικός ρυθμός στο ματς, με τη Μίλαν να χάνει καλή ευκαιρία με τον Ερναντές στο 26'. Στο τελευταίο τέταρτο, οι Αυστριακοί πήραν τον έλεγχο, αλλά τόσο ο Σούσιτς όσο και ο Αντάμου δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Ιδανικό ξεκίνημα στην επανάληψη για τη Μίλαν, αφού στο 46ο λεπτό από πάσα του Ζιρού, ο Κρούνιτς πέτυχε το 2-0.

Οι Ροσονέρι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, δημιούργησαν φάσεις και στο 57΄ ο Ολιβιέ Ζιρού με υπέροχο τελείωμα πέτυχε το 3-0, φτάνοντας τα τέσσερα τέρματα στη φετινή διοργάνωση. Ο Γάλλος ήταν σε μεγάλα κέφια και στο 90’+2’ έστρωσε στον Μεσίας για το 4-0.

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Καλούλου (86′ Γκάμπια), Τομόρι, Κίερ, Ερναντέζ (78′ Τουρέ), Τονάλι, Μπενασέρ (70′ Πομπέγκα), Ρέμπιτς, Κρούνιτς (78′ Ντε Κετελάρε), Λεάο (69′ Μεσίας), Ζιρού.

Zάλτσμπουργκ: Κεν, Ντέντιτς, Σολέ (46′ Μπερνάρντο), Πάβλοβιτς, Βέμπερ (77′ Ούλμερ), Ζάιβαλντ, Γκουρνά Ντουάτ (64′ Καμερί), Κιάεργκααρντ, Σούτσιτς, Αντάμου (62′ Σέσκο), Οκαφόρ (77′ Κοϊτά).