Ντόρτμουντ - Χόλσταιν 5-0: Με πεντάρα στον τελικό Κυπέλλου! (vid)

Η Ντόρτμουντ ήταν καταιγιστική στον ημιτελικό του κυπέλλου, διέλυσε με 5-0 Χόλσταϊν και στον τελικό θα βρει απέναντί της τη Λειψία!

Η Ντόρτμουντ επέστρεψε σε ημιτελικά κυπέλλου έπειτα από μια τετραετία και φρόντισε να πραγματοποιήσει εντυπωσιακή εμφάνιση. Οι Βεστφαλοί διέλυσαν με 5-0 τη Χόλσταϊν και στο μεγάλο ραντεβού θα βρουν απέναντί τους τη Λειψία. Το ματς σημαδεύτηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Μόρεϊ, ο οποίος και αποχώρησε με φορείο.

Η Ντόρτμουντ συνέχισε τις εξαιρετικές της παρουσίες και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της. Μπορεί ο Χάαλαντ να έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού, ωστόσο η ομάδα του Τέρζιτς ήταν εξαιρετική επιθετικά. Ο Ρέινα στο 16' άνοιξε το σκορ κι έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2-0. Ο Ρόις στο 26' σφράγισε την πρόκριση πετυχαίνοντας το 3-0. Απίθανο 45λεπτο για τη Ντόρτμουντ, με τον Αζάρ στο 32' να σκοράρει για το 4-0 και τον Μπέλινγκχαμ στο 41' να διαμορφώνει το 5-0. Οι Βεστφαλοί κατέβασαν ταχύτητα στην επανάληψη, δημιούργησαν κάποιες φάσεις, χωρίς όμως να βρουν δίχτυα.