Κολωνία - Λειψία 1-5: Με πεντάρα σε τροχιά Champions League οι Ταύροι

Λειψία

Η Λειψία έκανε... πλάκα στην έδρα της Κολωνίας χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος με τέσσερα γκολ και με το τελικό 5-1 παράμεινε σε τροχιά Champions League.

Η Λειψία έχει βρει φόρμα και δεν κάνει χάρη σε κανέναν. Θύμα της αυτή τη φορά η Κολωνία, με τους Ταύρους να στήνουν πάρτι στο δεύτερο μέρος και με τέσσερα γκολ σε ένα 45λεπτο να φτάνουν στο εκκωφαντικό 5-1 που τους διατήρησε στην πρώτη τετράδα της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τσάβι Σιμόνς στο 15΄, όμως μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Ανταμιάν ισοφάρισε για τα Κριάρια και διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο η αντίσταση των γηπεδούχων κατάρρευσε ολοκληρωτικά.

Αρχικά ο Οπεντά με δυο γκολ σε 63΄και 67΄ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, με τον Χαϊνταρά στο 70΄να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Τι κερασάκι στην τούρτα πρόσθεσε ο Πούλσεν στο 82΄, βάζοντας και τη δική του σφραγίδα σε ένα κυριαρχικό «διπλό».