Ντόρτμουντ - Φράιμπουργκ 5-1: Στο «κόλπο» του τίτλου!

Με σούπερ Χάαλαντ και Μενιέ, η Ντόρτμουντ διέλυσε 5-1 τη Φράιμπουργκ και βρέθηκε στο -3 από την κορυφή!

Πάρτι για τη Ντόρτμουντ, η οποία διέλυσε με 5-1 τη Φράιμπουργκ εντός έδρας. Μενιέ και Χάαλαντ έκαναν ό,τι ήθελαν και η ομάδα του Μάρκο Ρόζε, με αγώνα περισσότερο πλησίασε στους τρεις βαθμούς την πρωτοπόρο, Μπάγερν. Αξίζει να σημειωθεί, πως ο Νορβηγός σταρ έχει σκοράρει σε όλα τα εντός έδρας παιχνίδια της φετινής σεζόν.

Στο 14’ άνοιξαν το σκορ οι Βεστφαλοί, όταν ο Μπραντ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μενιέ με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Στο 29' ο Μπραντ έκανε την ασίστ και ο Μενιέ με κεφαλιά σημείωσε το 2-0. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χάαλαντ πήρε τη σκυτάλη κι από την 9η ασίστ στη σεζόν του Μπέλιγχαμ πέτυχε το 3-0. Η Φράιμπουργκ μείωσε στο 61’ με το πλασέ του Ντεμίροβιτς, ωστόσο η Ντόρμουντ είχε τον απόλυτο έλεγχο και πέτυχε δυο ακόμα τέρματα. Ο Χάαλαντ στο 75’ έπειτα από ασίστ του Νταούντ σημείωσε το 4-1. Ο Νταούντ στο 85’ με ωραίο τελείωμα διαμόρφωσε το 5-1.