Χόφενχαϊμ - Χέρτα 2-0: Προσπέραση... Ευρώπης (vid)

Με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο η Χόφενχαϊμ «καθάρισε» το ματς κόντρα στη Χέρτα Βερολίνου (2-0), την προσπέρασε στη βαθμολογία και... χτυπά την πόρτα της εξάδας.

Με φόρα από την πεντάρα πρόκρισης στο Κύπελλο επί της Χόλσταϊν Κίελ, η Χόφενχαϊμ συνέχισε το δυναμικό της σερί εντός έδρας και πανηγύρισε τέταρτη σερί νίκη που τη διατηρεί σε τροχιά εξάδας. Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες επικράτησε με 2-0 της Χέρτα Βερολίνου, την οποία και προσπέρασε στη βαθμολογία, χάρη σε δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο.

Ο συνήθης ύποπτος Κράμαριτς άνοιξε το σκορ στο 19', ο Ρούντι πήρε τη σκυτάλη στο 36' για το 2-0, με τους πρωτευουσιάνους να μη βρίσκουν αντίδοτο και να ρίχνουν λευκή πετσέτα στο 76' μετά την αποβολή του Μπογιάτα με απευθείας κόκκινη.