Εσπανιόλ - Θέλτα 0-2

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Θέλτα πέρασε από την έδρα της Εσπανιόλ (0-2) λίγες μέρες πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό για το Europa League.

Η ομάδα του Εντουάρδο Μπερίσο μετά τη νίκη μεσοβδόμαδα κόντρα στην Σπόρτινγκ Χιχόν (2-1) πέτυχε δεύτερη σερί στην La Liga, αυτή τη φορά εκτός έδρας σε βάρος της Εσπανιόλ. Οι Γαλιθιάνοι έφτασαν έτσι τους 7 βαθμούς και βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση λίγο πριν παίξουν με τον Παναθηναϊκό για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League. Το ματς ήταν στο 0-0 μέχρι το 91' όταν για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Ιταλός επιθετικός, Τζουζέπε Ρόσι, ενώ στο 93' ο Σίστο ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 0-2 για την προσεχή αντίπαλο των Πράσινων. Η Θέλτα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και είχε τις καλύτερες ευκαιρίες, όμως σκόραρε στο 45λεπτο που η Εσπανιόλ είχε ανέβει.

Эспаньол - Сельта 0-2 (25 сентября 2016 г, Чемпионат Испании) от Независимый спорт на Rutube.