Εξω η Ομόνοια, πέρασε η ΑΕΚ

Η Ομόνοια επέστρεψε δύο φορές, νίκησε 3-2 αλλά αποκλείστηκε από την Μπεϊτάρ στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League. Πέρασε η ΑΕΚ.

Η κυπριακή ομάδα είχε χάσει στο πρώτο παιχνίδι με 1-0 και παρότι βρέθηκε πίσω και στην ρεβάνς το πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και να περάσει. Οι Ισραηλινοί πήραν προβάδισμα στο 17' με δυνατό σουτ του Ατζίλι για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 26' με τον Αγκάγιεφ ύστερα από ασίστ του Φυλακτού (1-1). Στο 45' οι φιλοξενούμενοι πήραν πέναλτι και ο Ατζίλι σκόραρε ξανά για το 1-2, όμως η Ομόνοια απάντησε με τον ίδιο τρόπο στις καθυστερήσεις με τον Σέρινταν να κάνει το 2-2. Οι Κύπριοι πέτυχε το τρίτο γκολ στο 81' με τον Ρουσιά, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν βρήκαν το χρυσό γκολ και είπαν «αντίο» στη διοργάνωση.

Καλύτερα πήγαν τα πράγματα για την ΑΕΚ, η οποία είχε νικήσει στο πρώτο παιχνίδι στην Β. Ιρλανδία την Κλίφτονβιλ με 2-3 και επικράτησε και στη ρεβάνς στην Κύπρο. Οι παίκτες του Ιντιάκεθ άνοιξαν στο σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Μπόλιεβιτς και στο ξεκίνημα του δευτέρου έκαναν το 2-0 με τον Τομάς. Αντίπαλος της ΑΕΚ στον τρίτο προκριματικό γύρο είναι η Σπαρτάκ Μόσχας.