Βερόνα - Γιουβέντους 2-1

Με τον Λούκα Τόνι να σκοράρει στο τελευταίο ματς της καριέρας του, η Βερόνα νίκησε (2-1) την αδιάφορη Γιουβέντους και έβαλε τέλος στο σερί της.

Από τις 28 Οκτωβρίου και την ήττα από την Σασουόλο, στη 10η αγωνιστική, οι Μπιανκονέρι έκαναν κάτι που δεν ξανάγινε: Σε 26 παιχνίδια είχαν 25 νίκες και μία ισοπαλία! Αυτό, βέβαια, κάποια στιγμή θα σταματούσε και δεν υπήρχε καλύτερο ματς για να γίνει, από αυτό του Bentegodi. Είτε γιατί η -με πολλές αλλαγές- Γιούβε δεν έχασε και τίποτα, είτε γιατί ο παγκόσμιος πρωταθλητής Λούκα Τόνι έπρεπε να φύγει με ψηλά το κεφάλι! Και έφυγε, σκοράροντας και με πέναλτι... αλα Πανένκα, ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη της Ελλάς.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι το ματς θα ήταν κάτι σαν αγγαρεία για τη Γιουβέντους, οι παίκτες της οποίας έκαναν πολύ εύκολα λάθη. Η Βερόνα, από την άλλη, πλευρά προσπαθούσε για το καλύτερο δυνατό, στο τελευταίο της εντός έδρας ματς στη Serie A αφού έχει υποβιβαστεί εδώ και κάτι εβδομάδες. Γεγονός, πάντως, που δεν επηρέασε τους παίκτες του Λουίτζι Ντελ Νέρι αφού έβγαλαν πάθος και έπαιζαν το ματς κανονικά. Και επειδή έπαιζαν κανονικά, είχαν δοκάρι στο 38' σε πλασέ του Τόνι μετά το γύρισμα του Σιλιγκάρντι από αριστερά. Τρία λεπτά μετά, οι Μπιανκονέρι θα μπορούσαν να προηγηθούν στο τετ α τετ του Ντιμπάλα αλλά ο Αργεντίνος πλάσαρε άουτ και στην επόμενη επίθεση η Ελλάς πήρε πέναλτι για μαρκάρισμα του Αλεξ Σάντρο στον Πιζάνο. Την εκτέλεση ανέλαβε, ποιος άλλος, ο Τόνι και με ωραίο τρόπο νίκησε τον Νέτο για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος οι ομάδες μπήκαν με τον ρυθμό του πρώτου, με αποτέλεσμα η Βερόνα να είναι πιο κινητική και στο 55' έφτασε στο 2-0 με το πολύ ωραίο τελείωμα του Βιβιάνι, που άφησε άγαλμα τον Νέτο, μετά την μπαλιά του Ιονίτα! Στο επόμενο δίλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές φάσεις με τους Σιλιγκάρντι και Εμάνουελσον, για να βγει μπροστά στη συνέχεια η Γιουβέντους και να σταθεί άτυχη στο 60' με το δοκάρι του Τζάτζα (απέκρουσε και ο Γκολίνι) μετά την πάσα του Ασαμόα. Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι άρχισε τις αλλαγές, θέλοντας να δώσει χρόνο στον Κιελίνι στην επιστροφή του μετά τον τραυματισμό, ο Τζάτζα το πάλευε αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει και στο 85' το Bentegodi σηκώθηκε στο πόδι για να αποθεώσει τον Τόνι καθώς γινόταν αλλαγή...

Στα λεπτά που απέμεναν και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις, οι Μπιανκονέρι έμειναν με 10 παίκτες αφού είδε δεύερη κίτρινη κάρτα ο Αλεξ Σάντρο για φάουλ στον Βτσόλεκ και στο 94' ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για σπρώξιμο του Ελάντερ στον Τζάτζα, με τον Ντιμπάλα να μειώνει από τα 11 βήματα (2-1).

Βερόνα (Λουίτζι Ντελ Νέρι): Γκολίνι, Πιζάνο, Μπιανκέτι, Ελάντερ, Εμάνουελσον, Βιβιάνι, Μαρόνε (80' Γκρέκο), Βτσόλεκ, Ιονίτα, Σιλιγκάρντι (65' Ρόμουλο), Τόνι (85' Χουανίτο Γκόμες).

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Νέτο, Μπαρτσάλι (72' Κιελίνι), Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Κουαδράδο, Στουράρο (62' Περέιρα), Λεμινά, Ασαμόα (71' Παντοΐν), Αλεξ Σάντρο, Ντιμπάλα, Τζάτζα.