Λανς - Μαρσέιγ 0-4

Η Μαρσέιγ διέλυσε με 4-0 την Λανς στο Παρίσι και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή (-2).

Το ματς διεξήχθη (όπως όλα τα μεγάλα της Λανς, που είναι στην… εξορία λόγω των εργασιών στο «Φελίξ Μπολάρ») στο Παρίσι και η Μαρσέιγ δυσκολεύτηκε να φτάσει στο γκολ για 45’. Η είσοδος του Μπατσουάγι έκανε και τη διαφορά, με τον νεαρό επιθετικό να ανοίγει τον δρόμο για τη μεγάλη νίκη των Μασσαλών με 4-0, που τους φέρνει στο -2 από την 1η Παρί και στο -1 από τη 2η Λιόν.

Το ματς ήταν ανοιχτό στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο επιθετικοί, όμως να μην μπορούν να φτάσουν στο γκολ. Ο Ζινιάκ έφτασε κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις στο ξεκίνημα (1’, 3’), όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Μπιέλσα ξέμειναν από ιδέες στην επίθεση. Ο Κουλιμπαλί ήταν ο μόνος που κατάφερε να απειλήσει για τους γηπεδούχους, που για τα δικά τους μέτρα έκαναν καλή εμφάνιση. Το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο, όμως τα πάντα άλλαξαν με το ξεκίνημα της επανάληψης.

Ο Μπιέλσα αποφάσισε να βάλει τον Μπατσουάγι στο ματς και ο Βέλγος άνοιξε το σκορ μετά από 46 δευτερόλεπτα! Στο 46’ πήρε το ριμπάουντ μετά την ασταθή απόκρουση του Ριού και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ο Μασσαλοί ανέβασαν στροφές στη συνέχεια, κυριάρχησαν και στο 67’ τελείωσαν το ματς. Ο Παγιέ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ριού και ο Ρομάο πήρε το ριμπάουντ, για να κάνει το 0-2. Στο 72’ ήταν η σειρά του Αγιού να σκοράρει μετά από πανέμορφο συνδυασμό με τους Μπατσουάγι και Μεντί, ενώ το τελικό 0-4 ήρθε στις καθυστερήσεις. Εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Αγιού, τον οποίο σταμάτησε ο Ριού την τελευταία στιγμή, για να έρθει ο Μπατσουάγι και πετύχει το δεύτερό του γκολ.