«Καθάρισε» και πάει... τελικό! (vid)

Η Ουαλία επικράτησε 1-0 της Γεωργίας στην Τιφλίδα και με θετικό αποτέλεσμα στην τελευταία στροφή με την Ιρλανδία πάει στα πλέι οφ!

Η Ουαλία πέρασε νικηφόρα από την Τιφλίδα, επικράτησε 1-0 της Γεωργίας και βρέθηκε στο +4 από την 3η Ιρλανδία, αν και η τελευταία υποδέχεται σήμερα τη Μολδαβία. Οι Δράκοι έκαναν τεράστιο βήμα για τα πλέι οφ, αφού στην τελευταία στροφή υποδέχονται τους Ιρλανδούς στον «τελικό». Οι Ουαλοί αν και παρουσιάστηκαν χωρίς τον Μπέιλ ήταν καλύτεροι, μπήκαν πιο δυνατά και στο πρώτο 20λεπτο είχαν δυο καλές φάσεις με Λόρενς και Κινγκ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ποιοτικότεροι και στο 30ο λεπτό βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ. Ο Ράμσεϊ έκανε τη σέντρα, αλλά η προβολή του Βόουκς κατέληξε άουτ. Η ομάδα του Κόουλμαν συνέχισε την πίεση, αλλά στο 36' το σουτ του Λόρενς πέρασε μόλις άουτ. Η λύτρωση ήρθε στο 49' για τους Ουαλούς με το υπέροχο σουτ του Λόρενς έξω από την περιοχή. Ο Βόουκς θα μπορούσε στο 70' να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά ο Λόρια έδιωξε εντυπωσιακά. Η Γεωργία απάντησε στο 79', αλλά ο Χένεσι με μεγάλη επέμβαση νίκησε τον Μερεμπασβίλι και κράτησε το μηδέν!

Грузия - Уэльс 0:1. Обзор матча от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.