Θέλτα - Αλαβές 0-0

Η Αλαβές απέσπασε ισοπαλία στην έδρα της Θέλτα (0-0) και πήρε... μικρό προβάδισμα για τη πρόκριση στον τελικό.

Ανοιχτούς λογαριασμούς, άφησαν Θέλτα και Αλαβές στο Βίγκο, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το μηδέν (0-0) και να αποκτούν έτσι ένα... εύθραυστο πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς, στην οποία θα κριθεί το εισιτήριο για τον τελικό του «Κόπα ντελ Ρέι».

Η Θέλτα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι... άντεξαν. Ειδικά στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, η πίεση αυξήθηκε, με τον Άσπας να έχει δύο μεγάλες ευκαιρίες, ενώ ακόμα μία, τελευταία, σπατάλησε στις καθυστερήσεις ο Ερνάντες στις καθυστερήσεις.

Ο επαναληπτικός θα γίνει στην έδρα της Αλαβές στις 8 Φεβρουαρίου κι εκεί θα ξεκαθαρίσει ποια ομάδα θα είναι η αντίπαλος της - όπως όλα δείχνουν - Μπαρτσελόνα, που επικράτησε στη Μαδρίτη της Ατλέτικο την Τετάρτη και είναι φαβορί, τόσο για την πρόκριση, όσο και την κούπα.