Μονακό - Νανσί 1-0

Η Μονακό κέρδισε δύσκολα με 1-0 τη Νανσί και θα συναντήσει την Παρί στον τελικό του Λιγκ Καπ, όπου προκρίθηκε για πρώτη φορά μετά το 2003.

Αυτή τη φορά η Μονακό δεν παρουσίασε το γνωστό καλό της πρόσωπο και χρειάστηκε μεγάλη δόση τύχης για να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ. Εκεί όπου για τελευταία φορά είχε δώσει το παρών το 2003, κατακτώντας το τρόπαιο (4-1 την Σοσό) και θα βρει απέναντί της την Παρί.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως έχουν μόνο τους εαυτούς τους να κατηγορήσουν για την ήττα. Πολύ άστοχοι στην επίθεση, ενώ στην άμυνα είδαν τον τερματοφύλακα Ασεμπέ να κάνει απίθανο λάθος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και να κάνει δώρο το γκολ στον Φαλκάο. Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, αμφότερες οι ομάδες έχασαν καλές ευκαιρίες, όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.