Γιουβέντους - Μπολόνια 3-0

Με δύο γκολ του Ιγουαΐν και ένα του Ντιμπάλα, η Γιουβέντους καθάρισε εύκολα (3-0) την Μπολόνια και μπήκε με το δεξί στο 2017, κάνοντας και ένα νέο ρεκόρ.

Ο Ιγουαΐν έβαλε δύο για να φτάσει στα 15 ως τώρα (12 στη Serie A, 3 στο Champions League), ο Ντιμπάλα έβαλε ένα για να πάρει τα πάνω του, ο Πιάνιτς μοίρασε ασίστ για να φτάσει στις 5 και αφού έχει και άλλα τόσα γκολ είναι ο πρώτος μέσος, μαζί με τον Χάμσικ που έχει επίσης 5+5, σε επιδόσεις στη φετινή Serie A. Και κάπως έτσι, χωρίς να κουραστούν, οι Μπιανκονέρι πήραν τη νίκη που τους επανέφερε στο +4 από την Ρόμα, έχοντας και ματς λιγότερο (Κροτόνε εκτός). Στις 26 σερί εντός έδρας νίκες έφτασε η Κυρία και είναι ρεκόρ για την Serie A, σπάζοντας το προηγούμενο (25) που ήταν επίσης δικό της.

Από το πρώτο λεπτό η Γιουβέντους έκλεισε στο μισό γήπεδο την Μπολόνια και το γκολ δεν άργησε να έρθει. Στο 7' ο Πιάνιτς έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Ιγουαΐν και αυτός εκτέλεσε στην κίνηση τον Μιράντε για το 1-0. Οι Μπιανκονέρι είχαν θεωρητικά αυτό που έπρεπε για να καθαρίσουν νωρίς το ματς και αυτό προσπάθησαν να κάνουν αλλά η κεφαλιά του Ιγουαΐν στο 16', μετά την σέντρα του Κεντίρα, έφυγε λίγο άουτ. Η Μπολόνια είχε μόνο μία αντεπίθεση με τον Ντι Φραντσέσκο στο 19' αλλά ο Νέτο μπλόκαρε το σουτ, για να αποκρούσει ο Μιράντε αυτό του Μαρκίζιο στο 24'. Το ματς είχε καλό ρυθμό στο πρώτο 25λεπτο αλλά στη συνέχεια έπεσε, όπως έπεσε και ο Στουράρο στο 40', μάλλον εύκολα, από το σπρώξιμο του Οικονόμου και ο ρέφερι έδειξε πέναλτι. Ο παίκτης της Μπολόνια, πάντως, δεν διαμαρτυρήθηκε και δευτερόλεπτα μετά είδε τον Ντιμπάλα να πανηγυρίζει το 2-0, με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος, από τα 11 βήματα.

To τρίτο γκολ ήρθε νωρίς στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55', όταν οι Λιχτστάινερ-Κεντίρα έβγαλαν ωραία την αντεπίθεση και ο Ελβετός γύρισε όπως έπρεπε για την κοντινή κεφαλιά του Ιγουαΐν (3-0). Ηταν η 4η φετινή doppietta για τον Αργεντίνο, με τους Μπιανκονέρι στη συνέχεια να κατεβάζουν ταχύτητα και να παίζουν κυρίως με αντεπιθέσεις. Και η αλήθεια είναι ότι έβγαιναν πολύ γρήγορα και όμορφα στην κόντρα, όπως για παράδειγμα στο 70' με τους Κουαδράδο-Κεντίρα-Ντιμπάλα, αλλά στο τέλος αντί να εκτελέσουν... ταλαιπωρούσαν την μπάλα, με συνέπεια να χαθούν 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες. Μικρό το κακό για τη Γιούβε, για την οποία έκανε ντεμπούτο και ο Ρινκόν, ο οποίος αντικατέστησε τον Κεντίρα στο 81'.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (7/1)

Εμπολι-Παλέρμο 1-0 (78' πεν. Μακαρόνε)
Νάπολι-Σαμπντόρια 2-1 (77' Γκαμπιαντίνι, 95' Τονέλι-30' αυτ. Χισάι)
Κυριακή (8/1)
Ουντινέζε-Ιντερ 1-2 (17' Γιάνκτο-45',87' Πέρισιτς)
Κιέβο-Αταλάντα 1-4 (62' Πελισιέ-4',23' Γκόμες, 42' Κόντι, 69' Φρόιλερ)
Τζένοα-Ρόμα 0-1 (36' αυτ. Ιτσο)
Λάτσιο-Κροτόνε 1-0 (90' Ιμόμπιλε)
Πεσκάρα-Φιορεντίνα (αναβλήθηκε)
Σασουόλο-Τορίνο 0-0
Μίλαν-Κάλιαρι 1-0 (88' Μπάκα)
Γιουβέντους-Μπολόνια 3-0 (7',55' Ιγουαΐν, 41' πεν. Ντιμπάλα)