Ρέιντζερς - Χαρτς 2-0: Σήκωσαν το Κύπελλο Σκωτίας οι «Προτεστάντες» μετά από 13 χρόνια

Η Ρέιντζερς έπαιξε 120 λεπτά για δεύτερη φορά μέσα σε τέσσερις ημέρες, όμως έκαμψε την αντίσταση της Χαρτς στο «Χάμπτεν Παρκ», επικράτησε με 2-0 και σήκωσε το 34ο Κύπελλο Σκωτίας στην ιστορία της μετά από αναμονή 13 χρόνων.

Η Ρέιντζερς τέσσερις ημέρες μετά τον τελικό του Europa League, στη Σεβίλλη, οπού έχασε το τρόπαιο από την Άιντραχτ στη διαδικασία των πέναλτι, έπαιξε 120 λεπτά στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας κόντρα στη Χαρτς στο «Χάμπτεν Παρκ», όμως με διαφορετική κατάληξη. Οι ποδοσφαιριστές του Τζιοβάνι φαν Μπρόκχορστ με δυο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (94' - 97'), επικράτησε με 2-0 και σήκωσαν το 34ο Κύπελλο Σκωτίας στην ιστορία του συλλόγου μετά από αναμονή 13 χρόνων.

Ο τελικό είχε καλό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες, όμως το 90λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ. Ο προηγούμενος τελικός Κυπέλλου Σκωτία που σε 90 λεπτά δεν σημειώθηκε γκολ ήταν το 1989-1990. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, καθώς στο 11' ο Σιμς της Χάρτς σημάδεψε με σουτ του αριστερό δοκάρι και στο 90+3' μετά από κεφαλιά του Ράιτ, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι «Προτεστάντες» έκοψαν τον «Γόρδιο Δεσμό» στο 94' όταν ο μετά από απομάκρυνση εκτέλεσης κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Ράιαν Τζακ, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τρία λεπτά αργότερα, στο 97' ο Ράιτ πλάσαρε τον ΜακΛάφλιν έκανε το 2-0 και ουσιαστικά τελείωσε τον τελικό.

Oι συνθέσεις:

Ρέιντζερς: ΜακΛάφλιν (120' ΜακΓκρέγκορ), Τάβερνιερ, Γκόλντσον, Μπαλογκούν, Ουγκελούμπα, Ντέιβις (81' Καμάρα), Λάντστραμ, Άρφιλντ (81' Τζακ), Τραορέ (63' Ράιτ), Αρίμπο (107' Σακάλα), Κεντ

Χαρτς: Γκόρντον, Σούταρ, Χάλκετ, Κίνγκσλεϊ, Άτκινσον, Χάρινγκ, Ντέβλιν (106' ΜακΈνεφ), Κόκρεϊν (100' Μακέι-Στίβεν), Μπόις (76' Χάλιντεϊ), Σιμς, ΜακΚέι (82' Γκίνελι)