Χίμκι - Αστάνα 88-89: Σοκ στην επιστροφή του Σβεντ (vids)

Η Αστάνα χάλασε την επιστροφή του Αλεξέι Σβεντ στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της Χίμκι στη VTB League

Ο Αλεξέι Σβεντ πάτησε ξανά στο παρκέ. Και ήταν φουριόζος. Ειδικά όταν το ματς δεν πήγαινε καλά για τη Χίμκι. Η Αστάνα αποδείχτηκε σκληρό καρύδι, έχοντας διαφορά 13 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου. Και παρέμεινε τέτοιο όταν το momentum άλλαξε, χάρη στον Σβεντ.

Το 84-76 υπέρ της Αστάνα, με 4:25 στο ρολόι, έγινε 88-84 με τον Σβεντ (19π., 7/19 σουτ) να σημειώνει επτά σερί πόντους (μία βολή και δύο τρίποντα).

Μόνο που στο φινάλε η Χίμκι τα έκανε... θάλασσα. Πρώτα επέτρεψε στον Σίλινς (17π.) να μειώσει με τρίποντο και μετά ήρθε η στιγμή του Άντονις Τόμας (16π.). Στο ξεκίνημα της φάσης κάνει επιθετικό φάουλ, το οποίο δεν καταλογίστηκε και με δίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ την Αστάνα.

Ο Σβεντ πήγε να γίνει ήρωας, αλλά απέτυχε, Στη συνέχεια ο Τόμας κέρδισε φάουλ, μα αστόχησε και στις δύο βολές.

Τελευταία επίθεση, τελευταία ευκαιρία, με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν. Το μακρινό, μα ελεύθερο τρίποντο του Γερέμπκο δεν βρήκε στόχο... Και η Αστάνα πήρε την πρώτη νίκη της στη φετινή VTB League!

Ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Γιάνις Τίμα έμεινε στα...ρηχά με 3 πόντους και 1/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-49, 60-73, 88-89.

Αβτοντορ 0-2

Το Gazzetta βρίσκεται στο Τόκιο και καλύπτει λεπτό προς λεπτό τους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες. Συνεχής, 24ωρη ενημέρωση για το πρόγραμμα των Αγώνων, το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, αλλά και τον πίνακα των μεταλλίων όπως διαμορφώνεται μετά από κάθε τελικό. Επιπλέον, μπορείτε ανα πάσα στιγμή να δείτε τα highlights κάθε αγωνιστικής μέρας ξεχωριστά.

Μείνετε συντονισμένοι στο Gazzetta που από την πρώτη μέρα της διοργάνωσης, ζει τους Ολυμπιακούς Αγώνες από το Τόκιο!