Μάλαγα - Μπανταλόνα 102-93: Βήμα playoffs για την ομάδα του Κατσικάρη

Η Μάλαγα επικράτησε στην παράταση της Μπανταλόνα με 102-93.

Η Ουνικάχα Μάλαγα επικράτησε της Μπανταλόνα στο γήπεδό της με 102-93 και έμεινε σε τροχιά «οκτάδας».

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη είχε τον έλεγχο του ρυθμού και το προβάδισμα για 35 λεπτά (75-63). Σε εκείνο το σημείο έχασαν την ψυχραιμία τους και οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικά τρίποντα ισοφάρισαν άλλαξαν την κατάσταση πλήρως προσπερνώντας με 78-82 (40’). Στο τέλος με το σκορ 82-84 ο Μπριθουέλα ισοφάρισε στους 84 πόντους κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η Μπανταλόνα δέχτηκε ισχυρό πλήγμα αφού τραυματίστηκε ο καλύτερός της παίκτης (Ντιμιτρίεβιτς) και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη.

Κορυφαίοι της Μάλαγα ήταν ο Μπριθουέλα με 30 πόντους (6ασ.) και ο Μπουτέιγ με 14.

Για την Μπανταλόνα πρωταγωνίστησαν οι Ντιμιτρίεβιτς (27π., 8ασ.) και Τόμιτς (23π., 9ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-38, 66-53, 102-93