Τενερίφη - Ρεάλ Μαδρίτης 85-92: Όσο έχει Ταβάρες, δεν αγχώνεται η «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε την απόδοσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφυγε με το διπλό από την Τενερίφη, επικρατώντας με σκορ 85-92 ενώ ο Έντι Ταβάρες ήταν ξανά καθοριστικός.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο υπέρ τους 72-70 όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε επιμέρους σκορ 13-22 και ανέβηκε στο 16-1 στην κατάταξη της Liga Endesa.

Για τους νικητές, ο Έντι Ταβάρες ήταν ξανά καθοριστικός τελειώνοντας τον αγώνα με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες και 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Από κει και πέρα, ο Τζέισι Κάρολ πρόσθεσε 18 πόντους με 2/4 τρίποντα, ο Νίκο Λαπροβίτολα είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ ο Ουσμάν Γκαρούμπα άγγιξε το double – double με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για την Τενερίφη, ο Γκιόργκι Σερμαντίνι πρόσθεσε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 45-44, 72-70, 85-92