Μούρθια - Μπαρτσελόνα 83-87: «Καθάρισε» Λαρεντζάκη και Μούρθια στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Με αντεπίθεση στην 4η περίοδο, η Μπαρτσελόνα γλίτωσε το «κάζο» στην έδρα της Μούρθια και επικράτησε με 87-83 φτάνοντας στο 8-2 ρεκόρ.

Η Μούρθια του Γιαννούλη Λαρεντζάκη όχι μόνο παρουσιάστηκε ανταγωνιστική απέναντι στο μεγάλο φαβορί αλλά για 30 λεπτά ήταν και το αφεντικό του αγώνα!

Όμως στην τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα... σοβαρεύτηκε και μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς, έχοντας μείνει πίσω στο σκορ και με εννιά πόντους διαφορά (64-55) στο 28'. Όμως με ένα επιμέρους 29-11 βρέθηκε στο σημείο να προηγείται με +9 πόντους (74-85) τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των «μπλαουγκράνα» έχοντας 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ «διψήφιοι» ήταν οι Κούριτς (13π.), Ντέιβις (13π.) και Χάνγκα (12π.) Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης για λογαριασμό της Μούρθια έχοντας 15 πόντους (5/6 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές) και 4 ασίστ, ενώ πρόωρο σκόρερ ήταν ο Τζάρελ Έντι με 24 πόντους και 8/11 εντός παιδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 41-32, 66-61, 83-87