Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 76-68

Κάτια Πετροπούλου

Ο Ολυμπιακός (0-8) έφτασε δυο φορές στην ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή στην έδρα της Φενέρμπαχτσε (5-3) και ηττήθηκε με 76-68, για την 8η αγωνιστική της Euroleague Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» έφεραν το ματς στα ίσια στο 25' (48-48) και στο 32' (61-61), αλλά δεν μπόρεσαν να προηγηθούν ποτέ στην αναμέτρηση κι έτσι υπέστησαν την 8η σερί ήττα τους στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Στατιστικά οι δύο ομάδες δεν διέφεραν πολύ μεταξύ τους, ωστόσο οι παίκτριες της Φενέρ είχαν 24/26 βολές και ο Ολυμπιακός 10/12.

Η Σπυριδοπούλου ήταν πρώτη σκόρερ με 23 πόντους και ακολούθησαν οι Τόμας (12π.) και Παυλοπούλου (10π.).

Από την άλλη, η Χάρτλεϊ ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους και οι Πλαμ και Ζανταλασίνι πρόσθεσαν από 15 και 11 η καθεμιά.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη εξακολουθεί να τρέφει ελπίδες για τις θέσεις 5-6, που οδηγούν στο EuroCup, με 6 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε των ομίλων.

Το ματς

Η Φενέρ άρχισε το ματς με ένα σερί 6-0 (3'), για να πάμε σε διψήφια διαφορά (20-10), λίγο πριν το δεκάλεπτο (20-12). Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, αντέδρασε στην δεύτερη περίοδο (26-24, 15') και μείωσε ακόμα και στον πόντο (38-37), πριν το ημίχρονο (40-37, 20').

Στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στην ισοφάριση (48-48, 25'), αλλά δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά και συνέχισαν να «κυνηγούν» στο σκορ (61-55, 30'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη ισοφάρισαν ξανά (61-61, 32'), αλλά οι Τουρκάλες με σερί (70-61, 36') πήραν ξανά τον έλεγχο. Ο Ολυμπιακός πλησίασε και πάλι (72-68, 39'), αλλά η Φενέρ πανηγύρισε στο τέλος (76-68, 40').

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 40-37, 61-55, 76-68