Βοσνία - Γαλλία 96-90: Ματσάρα και νίκη με Νούρκιτς στη δεύτερη παράταση

Σε ένα απίθανο ματς που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, η Βοσνία (4-4) πήρε τη νίκη κόντρα στην ασημένια Ολυμπιονίκη του Τόκιο, Γαλλία (6-2) με σκορ 96-90.

Η Βοσνία κατέκτησε μία τεράστια νίκη απέναντι στη Γαλλία, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου με σκορ 96-90. Το ματς κρίθηκε μετά από δυο παρατάσεις και τους Γάλλους να σώζουν την παρτίδα, προσωρινά, ισοφαρίζοντας στο τέλος τόσο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, όσο και στο τέλος της 1ης παράτασης.

Μάλιστα, ο Γιουσουφ Νούρκιτς, ο ήρωας των Βόσνιων, παραλίγο να γίνει ο μοιραίος, αφού μία λάθος πάσα του επέτρεψε στον Εβάν Φουρνιέ (24π.) να ισοφαρίσει με κάρφωμα πάνω σε άμυνα στο τέλος της 4ης περιόδου.

Το ματς είχε απίθανη εξέλιξη, αφού οι Βόσνιοι προηγήθηκαν με διαφορά 14 πόντων στην 1η περίοδο (28-14), οι Γάλλοι αντέδρασαν με επί μέρους σκορ 32-10 και στην 3η περίοδο κατέρρευσαν, χάνοντας με 21-5!

Ο Νούρκιτς τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 31:30. Ακολούθησε ο Τζον Ρόμπερσον με 18 πόντους (4/9 τριπ.) και ο Ντζάναν Μούσα με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Για τους Γάλλους, οι οποίοι είδαν τη Λιθουανία να μένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία του ομίλου, εκτός από τον Φουρνιέ, ο Ζέρσον Γιαμπουσέλε είχε 16 πόντους και ο Τομά Ερτέλ 11.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 38-46, 59-51, 76-76 (καν. αγώνας), 83-83 (1η παρ.), 96-90 (2η παρ.)