Ουγγαρία - Ιταλία 62-83: Περίπατος της «σκουάντρα ατζούρα» στο Σζομπατέλι

Γιώργος Κούβαρης
Ρίτσι Ιταλία

Η Ιταλία είχε εύκολο έργο στο Σζομπατέλι καθώς επικράτησε (και) της Ουγγαρίας στα Προκριματικά του Eurobasket 2025 με 83-62.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Ιταλία να «καθαρίσει» με συνοπτικές διαδικασίες το ματς στην Ουγγαρία και να κάνει το 2/2 ύστερα από τα δύο πρώτα ματς των Προκριματικών.

Η ομάδα του Τζανμάρκο Ποτζέκο άστραψε και βρόντησε στην 3η περίοδο του αγώνα στην «Savaria Arena» του Σζομπατέλι, καθώς πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 9-28 και έφτασε την διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων. Αυτό ήταν. Η συνέχεια αποτέλεσε τυπική διαδικασία!

Ο Αμεντέο Τεσιτόρι με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τζιορντάνο Μπορτολάνι με άλλους 12 πόντους και 5/5 εντός παιδιάς, όπως επίσης και ο Ακίλε Πολονάρα (10π., 4ασ.) ήταν οι καλύτεροι για την «σκουάντρα ατζούρα» η οποία είναι η μοναδική ομάδα του ομίλου με το απόλυτο 2-0.

Για την Ουγγαρία που ακόμα ψάχνει την 1η της νίκη στα Προκριματικά (0-2) ο Ζόλταν Περλ με 12 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ενώ τον ακολούθησε ο Άνταμ Χάνγκα με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 37-36, 46-64, 62-83.