Βουλγαρία - Πορτογαλία 90-82: Ο 30άρης Βεζένκοβ δεν έφτασε για την πρόκριση στα προκριματικά του Eurobasket 2025

Με leader τον Σάσα Βεζένκοβ των 30 πόντων, η Βουλγαρία ναι μεν επικράτησε της Πορτογαλίας (90-82), ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση και τα προκριματικά του Eurobasket 2025.

Η Βουλγαρία είχε αποστολή και ο Σάσα Βεζένκοβ δήλωσε «παρών». Η Εθνική του έψαχνε νίκη με 11 πόντους απέναντι στην Πορτογαλία προκειμένου να αναρριχηθεί στην πρώτη θέση του ομίλου της και να περάσει στα προκριματικά του Eurobasket 2025. Το θετικό αποτέλεσμα ήρθε, όμως το 90-82 δεν ήταν αρκετό για την πρόκριση που κατέληξε στην πλευρά του αντιπάλου.

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού εξελίχθηκε σε παράγοντα από πολύ νωρίς στο παιχνίδι κάνοντας το 5-0 με προσωπικούς του πόντους και συνεχίζοντας μέχρι και το ημίχρονο όπου έφτασε τους 19, όντας ο μοναδικός διψήφιος του αγώνα. Οι δύο ομάδες κινήθηκαν χέρι-χέρι με την Βουλγαρία να σουτάρει καλά από την περιφέρεια (7/13) και να θέλει να βελτιώσει τον τομέα των λαθών (10 έναντι 8 των Πορτογάλων) στο 43-40 του αρχικού μισού. Με την επιστροφή από το τέταρτο της ανάπαυλας, οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και με τον Κοστόβ να μπαίνει επίσης στην εξίσωση έφτασε να προηγείται και με 14 (66-52) στο 29ο λεπτό, με τον Λισμπόα να κρατά στο ματς τους Πορτογάλους.

Η ασίστ του Βεζένκοβ για το τρίποντο του Ιβάνοβ και οι τρεις εύστοχες βολές του λίγο αργότερα διαμόρφωσαν το 79-65 στο 34ο λεπτό ανοίγοντας λίγο ακόμη τον δρόμο της πρόκρισης στον χρόνο που απέμενε. Ο Ιβάνοβ συνέχισε να προσφέρει κρίσιμους πόντους από τα 6.75μ με την Πορτογαλία να αντιστέκεται. Ο Μακιντάιρ με αντιαθλητικό φάουλ στα 40'' έστειλε τον Βεντούρα στη γραμμή για 1/2 (90-80) και στα 27'' το instant replay οδήγησε τους διαιτητές να δώσουν την μπάλα στα χέρια της Βουλγαρία μετά από χαμένο λέιπ απ των φιλοξενούμενων. Ένα λάθος και το αντιαθλητικό φάουλ που δόθηκε στον 27χρονο άσσο του Ολυμπιακού στα τελευταία δευτερόλεπτα έφεραν το 90-82 και η Βουλγαρία έμεινε εκτός συνέχειας.

Για τους Πορτογάλους, ο Γουίλιαμς είχε 21 πόντους και στους 16 σταμάτησε ο Βεντούρα. Ο Βεζένκοβ που αγωνίστηκε για 37 λεπτά και αποχώρησε από το παρκέ στα τελευταία δευτερόλεπτα μετά το δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ, σημείωσε 30 πόντους (6/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα) με 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Στους 19 ήταν ο Κοστόβ και στους 18 ο Ιβάνοβ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-40, 70-58, 90-82