Αυστραλία - Δομινικανή Δημ 82-76: Άλμα πρόκρισης διά χειρός Μιλς (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Αυστραλία (4-0) νίκησε τη Δομινικανή Δημοκρατία (2-2) με 82-76 και βρίσκεται μία «ανάσα» από τα προημιτελικά.

Η Αυστραλία βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου αφού επικράτησε της Δομινικανής Δημοκρατίας με 82-76.

Το ματς ξεκίνησε με τους «boomers» να τρέχουν και να σκοράρουν με ευκολία (20-11), ωστόσο πολύ γρήγορα η Δομινικανή Δημοκρατία φρόντισε να μειώσει τη διαφορά κάτι το οποίο έξανε ακόμη περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-29, 15'). Η αντίσταση που έφερναν οι Δομινικανοί και το σκληρό κάποιες φορές παιχνίδι τους, εκνεύρισαν τους Αυστραλούς κάτι που τους εμπόδισε να πάρουν διαφορά (40-38, ημ.).

Στην τρίτη περίοδο Μιλς και Μπέινς πρωταγωνίστησαν στην ανάκαμψη της ομάδας τους (53-46, 27΄) χωρίς ωστόσο να αισθανθεί σιγουριά. Ο Πάτι Μιλς όμως δεν ήθελε η ομάδα του να αφήσει τον αντίπαλο να ελπίζει και με δικούς του συνεχόμενους πόντους έκανε το 71-60 (34'). Στη συνέχεια και παρά τη διάθεση των Δομινικανών να αντιδράσουν δεν το κατάφεραν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές έστω και αργά ξεδίπλωσαν την ανωτερότητά τους στο παρκέ, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και μοίρασαν 30 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πάτι Μιλς τελείωσε με 19 πόντους (4/6δ., 2/5τρ., 5/6β.), 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 4 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κρις Γκούλντινγκ είχε 15 πόντους με 3/8 τρίποντα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρόχας αν κι έπαιξε 21:57 είχε μόλις 4 πόντους και 2 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν το σκορ έγινε 57-54, ακολούθησε καλή άμυνα από τους νικητές οι οποίοι το μετέτρεψαν σε 71-60.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το καταπληκτικό κάρφωμα του Άαρον Μπέινς που έκανε το 46-42.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αυστραλία τα πολλά νεύρα και την φλυαρία στην επίθεση σε ορισμένα διαστήματα. Η Δομινικανή Δημοκρατία τα 3/14 τρίποντα

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-38, 57-52, 82-76