Βραζιλία - Μαυροβούνιο 84-73: Απόλυτη «σελεσάο» με... άγχος (vid)

Νίκος Καρφής
Η Βραζιλία τα... χρειάστηκε κόντρα στο Μαυροβούνιο, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 84-73. Μετέφεραν 3 νίκες στην φάση των 16 οι παίκτες του Πέτροβιτς.

Πάλεψε το Μαυροβούνιο, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το... δώρο στην Εθνική μας (εφόσον νικήσουμε τους Νεοζηλανδούς).

Η Βραζιλία αγχώθηκε κόντρα στην αντίπαλο της, αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 84-73 στο τέλος. Το σκορ ήταν 74-73 υπέρ της σελεσάο, 4 λεπτά πριν τη λήξη.

Έτσι η ομάδα του Πέτροβιτς μεταφέρει 3 νίκες στην επόμενη φάση.

Για τους νικητές ο Χουέρτας είχε 16 πόντους με 7 ασίστ, ενώ ο Φελίσιο πρόσθεσε 14 με 8 ριμπάουντ. Στον αντίποδα στους 16 σταμάτησε ο Νίντχαμ.

Το ματς

Ο Χουέρτας σκόραρε για το 10-7 στο 3', αλλά οι Μαυροβούνιοι δεν πτοήθηκαν και πέρασαν μπροστά με τον Νίντχαμ (16-20) στο 9'. Ο Γκαρσία που πέρασε στο ματς λίγο νωρίτερα, με τρίποντο έγραψε το 19-20 που ήταν και το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Το Μαυροβούνιο έδειξε σκληρό καρύδι, παρά το γεγονός πως δεν διεκδικούσε πρόκριση. Με το καλάθι του Βούτσεβιτς που πέρασε στο ματς στη 2η περίοδο, έκανε το 26-29 στο 15'. Οι Βραζιλιάνοι αντέδρασαν και πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Μαρκίνιος για το 33-31. Η σελεσάο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Μπαρμπόσα να υπογράφει το αποτέλεσμα ημιχρόνου (43-38). Οι Βραζιλιάνοι είχαν 3/4 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο και οι Μαυροβούνιοι 3/13.

H Bραζιλία πάτησε... γκάζι και με τον Μπενίτε πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στους (50-40) με τον Μπενίτε. Ο Μπενίτε συνέχισε να έχει κέφια, αφού με τρίποντο, εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (59-44, 27'). Η ομάδα του Πέτροβιτς δεν είχε πρόβλημα να διατηρήσει τη διαφορά στο +15 (64-49) με το καλάθι του Χουέρτας.

Οι Μαυροβούνιοι δεν παράτησαν το ματς και έκαναν το 73-66 με τον Ράντοβιτς, 5 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Πόποβιτς έβαλε ακόμα πιο δύσκολα στη Βραζιλία με το τρίποντο του Πόποβιτς για το 73-69. Ο Μαρκίνιος με γκολ-φάουλ για το 80-72 έδωσε ανάσα στη Βραζιλία. Η Βραζιλία καθάρισε το ματς με τον Χουέρτας για το 84-73, 45 δευτερόλεπτα για το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βραζιλία είχε 26/46 δίποντα, παίζοντας εξαιρετικά το pick n roll σε αρκετές περιπτώσεις, ενώ έκανε μόλις 9 λάθος. Δεν πτοήθηκαν όταν οι Μαυροβούνιοι μείωσαν στον πόντο (74-73, 36΄)

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φελίσιο με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Χουέρτας με 16 ποντους και 7 ασίστ

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκαρσία είχε 11 πόντους και 4 ασίστ, κάνοντας πολύ καλό ματς. Εξαιρετικός και ο Μαρκίνιος με 13 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τοντόροβιτς είχε μόλις 1 πόντο σε 15 λεπτά

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Τοντόροβιτς με το σκορ στο 82-73 αστόχησε σε τρίποντο, 1 λεπτό πριν το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Μαυροβούνιο το 28/62 εντός πεδιάς, τα 11/32 τρίποντα και τις αποφάσεις που πήρε στα τελευταία 3 λεπτά. Η Βραζιλία την απόδοση της στο πρώτο πεντάλεπτο του 4ου δεκαλέπτου, εκεί όπου πήγε να γυρίσει το ματς για τους Μαυροβούνιους.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-38, 66-54, 84-73